Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Provizyon Alma

Alışverişte hepimiz kredi kartı kullanıyoruz çünkü hepimizin öyle ya da böyle birtakım ihtiyaçları var ve bunları gidermek zorundayız. Ancak alışveriş yaparken kimi zaman aksiliklerle karşılaşıyoruz; örneğin limitimiz yeterli gelmez ya da o an kredi kartında veya pos cihazında arıza olabiliyor. Ancak bazen provizyon hatası diye bir uyarı ile karşı karşıya kalırız. Peki provizyon nedir?

Provizyon; bankacılık sektöründe o anda kullanılacak olan kartın yapılacak olan işleme uygun olup olmamasının kontrol edilmesidir. Yani yapılan işlemde ki bu genelde internet sitelerinden yapılan alışveriş sırasında kullanılıyor kartın bakiyesinin olup olmadığına bakılıyor. Bu sistem hem satıcının hemde alıcının güvenliği için çok iyi bir uygulama.

Kredi Kartı Provizyon Sorgulama

kredi kartları

kredi kartları

Provizyon sorgulama satış gerçekleşmeden önce yapılıyor, karttan çekilecek tutara bloke konuyor ancak bu bloke koyma işlemi hesap ekstresinde gözükmüyor. Buradaki asıl amaç şöyle diyelim ki internet sitesinden ayakkabı satın alacaksınız, beğendiniz, bütün bilgilerinizi girdiniz, ve provizyon sorgulama yapılıyor. Eğer bu sırada provizyon sorgulaması yapılmadı diyelim birinci tehlike satıcı satışı direk onayladığı için kartta yeterli bakiyenin olup olmadığını bilmeden ürünü kargolamaya bile verebilir. Alıcı içinde resimde beğendiği ürün yerine başka bir ürün geleceği zaman bunu iptal ettiremiyor yani kısacası iki taraf içinde provizyon sorgulama alışverişte en güvenilir aşama.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 15 Mart 2016 - 8:40:47

Benzer Konular

Yukarı Çık