Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Numaraları ve Güvenlik Kodları

Günümüzde sıkça kullanmış olduğumuz kredi kartları ile birçok ihtiyacımızı gidermeye çalıştığımız doğrudur. Kredi kartı numarası 16 haneli olup bir sayı dizisinden oluşmaktadır. Bu numaralar ise kartınızın ön kısmında en altta yer almaktadır.

Bu numaralara bakıldığında sizler için bir şey ifade etmiyor olabilir fakat parçalar halinde baktığınızda kredi kartı numarasının aslında göründüğünden daha anlamlı bir sistemi bulunmaktadır.

Kredi kartı numarasındaki ilk sayı kartın hangi ödeme sistemini kullandığını göstermektedir. Yani kartınız Visa mı yoksa Mastercard mı olduğunu sizlere göstermektedir. Visa kullanımı olan kartlarda kredi kart numarası 4, Mastercard kullanımı olan kartlarda ise kredi kartı numarası 5 ile başlamaktadır.

Aynı zamanda kredi kartı numarasının birinci hanesi de dahil olarak prefix denilen ilk 6 hane kartın hangi banka tarafından verildiğini belirtmektedir. Bu numara ise kısaca BIN yani kartı veren bankayı tanımlamakta olan numara olarak bilinmektedir.

İlk 6 haneyi izleyen dokuz hane ise banka tarafından müşteriye atanan hesap numarasıdır. Bu nedenle de kredi kartı numarasının birbiriyle aynı olması neredeyse imkânsız olmaktadır.

Kredi kartında müşteri numarası yani hesap numarası ise kredi kartının numarasındaki son sayı check digit denilen bir güvenlik sayısıdır. Bu sayı ile Luhn ya da Mod 10 gibi algoritmik sistem ile kredi kartı numarasının geçerli bir numara olup olmadığının kontrolünün yapılmasını sağlamaktadır.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 2 Mart 2016 - 10:00:44

Benzer Konular

Yukarı Çık