Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Harcamasını En Çok Yapan İller ve Kişiler

Kredi kartı harcamalarının ülke genelinde çok sık bir şekilde yapıldığı bilinmektedir. Bunun nedenleri de oldukça fazladır. Türkiye’de kredi kartı konusunda serbest ekonomi piyasasının çok hareketli olması, bankaların kredi kartı hizmetlerinin çok fazla olması ve vatandaşların nakit sorunları yaşamasından dolayı kredi kartı harcamalarını mantıklı kullanması, bu sistemin ülkemizde çok rağbet görmesini sağlamaktadır. Kredi kartı harcamalarının yapıldığı iller arasında da genelde büyükşehirler ilk sıralarda yer almaktadır.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de geçtiğimiz ayda kredi kartı ile kişi başına en fazla harcama yapan il 1.092 TL ile Kırıkkale oldu. Bu ili 1.070 TL ile Muğla ve 1.031 TL ile Batman izliyor. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu araştırma kurulu tarafından yapılan incelemelere göre; bu bilgilere net bir şekilde ulaşıldı. Bunun yanı sıra Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) verilerinden derleyerek yapılan analiz de daha derin bilgilere erişilmesini sağladı. Bu verilere  göre Mayıs ayında kart başına en düşük harcamayı yapan il 223 TL ile Ardahan oldu. Bunun yanı sıra bu ili 233 TL ile Hakkari ve 265 TL ile Kars takip etti.

kredi kartı 2016

kredi kartı 2016

Türkiye’de en fazla kredi kartı harcaması yapan meslek grupları ise memurlar ve esnaflar. Kredi kartının aynı zamanda hizmetlerinin de genişlemesi de özellikle ticari alanda kredi kartı kullanımının artmasını sağladı. Bankaların çıkardığı pos cihazı hizmetleri ile ve yazar kasa pos cihazları ile esnaf, sanatkar, işletme sahipleri nakit para olmadığı zaman kredi kartlarını anında para yerine kullanabiliyor. Üstelik bu para anında işletmelerin hesaplarına aktarılabiliyor. Hem güvenli bir şekilde hizmet veren hem de vergi alanında düzenlemelerin olmasını sağlayan yazar kasa pos cihazları, Türkiye genelinde kredi kartı kullanımını artırmış durumda.

Büyükşehirlerde özellikle özel sektör çalışanları kredi kartlarını çok fazla tercih ediyor. Bu araştırma içerisinde İstanbul’da yaklaşık olarak 5 milyon kişi kredi kartı kullanımında oldukça aktif. Kredi kartı kullanımın gençler arasında yaygınlık göstermesi de dikkat çeken unsular arasında. Kredi kartı işlemlerinde genel olarak yer alan bütün bu unsuları BDDK verilerinden de takip edebilir ve güncel analizleri değerlendirebilirsiniz.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 14 Haziran 2016 - 7:37:17

Benzer Konular

Yukarı Çık