Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Kartı Borcunu Geç Ödemek Haram mıdır?

Son dönemlerde, yaşam koşulları dikkate alındığında, kredi kartının kullanımı ile ilgili, tüm din alimleri sıkıntı olmadığı yönünde ortak fikir beyan ediyorlar. Bu durumda ortaya çıkan bir yeni soru ise kredi kartı borcunu geç ödemek haram mı oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, kredi kartı kullanmanın caiz olduğunu ama borca sadık kalınamsı gerektiği konusunda da uyarıyorlar. Yani kredi kartı ile alış veriş yapıyorsanız, kredi kartı borcunuzu, zamanında, faize girmeden ödemeniz gerekiyor.

Kredi kartı borcunu geç ödemek haram mı, sorunun yanıtı ise, bu açıklamalar doğrultusunda evet olarak yanıt buluyor. Bilinmesi gerekir ki, yapılan açıklamalarda, kredi kartı zaruri durumlarda kullanılmalıdır. Lükse giren harcamalarda kredi kartı kullanımı caiz sayılmıyor.

Zaruri ihtiyaçlar, yeterli paranız olmadığı takdirde, kredi kartı kullanılarak alınabilir. Taksitli alış veriş yapmada da herhangi bir sıkıntı olmadığı da, yaşılan açıklamalarda yer alıyor. Fakat, borca sadık kalınarak, zamanında ödenmesi gerektiği konusunda da uyarılar yapılıyor. Borç ödemediği takdirde faiz işlediğinden, caizlik durumunun ortadan kalkabileceği de yapılan açıklamalara ekleniyor.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 29 Mayıs 2015 - 12:37:52

Benzer Konular

Yukarı Çık