Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Borcumu Geciktirirsem Ne Olur

Günümüzde kredi kartı kullanmayan yoktur. Hatta bir tane değil, bir çok kişinin cebinde birden fazla kredi kartı bulunmaktadır. Çoğu kişinin gelirinden daha  çok kredi kartını kullanması, daha sonra yığılan borçlara neden olmaktadır. Çünkü kredi kartlarını hayatımızın her alanında kullanabiliyoruz. Bu nedenlerden dolayı kredi kartı kullanımı çok fazla yaygındır. Kredi kartlarımızı minimumlarını ödemek te çare değildir. Tam tersi, minimumlarını ödemek, daha sonra yetişemeyeceğimiz borçların habercisi olabilir. Çünkü kredi kartların ödenen minimumu büyük bir miktarı faiz oranlarına gidebilir. Minimumunu ödedim bu ay rahatım diye düşünmeyin.

kredi kartları

kredi kartları

Kartınıza baktığınız zaman yatırdığınız para kadar limit açılmadığını göreceksiniz. Yani bu şekilde süren ödemeleriniz hiç akıl karı olmayabilir. Kredi kartı borcunuzu bir ay, iki ay geciktirdiğiniz taktirde üçüncü ay kullanımına kapatılmaktadır. Yani kredi kartınız takibe alınmaktadır. Kredi kartınızı açtırmak içinde, üç ay biriken borçlarınızı ödemek zorundasınız. Eğer öderseniz kartınız açılır. Ama ödeyemezseniz, hem kartınız açılmaz, hemde takipten öte borcunuz banka avukatlarına devredilebilir.

Kredi Kartımın Asgarisini Ödemezsem Ne Olur?

Banka avukatlarına devredilen kredi kartı borçları, kredi kartınızın tüm borcu ve avukat masrafları eklenerek daha çok yükselir. Bu devreden sonra günlük faiz işlemeye başlar. Size bir çok ihbar mektubu göndermeye başlarlar. Ya avukat borçlarını da kabul ederek en fazla altı aya bölerler, yada sizden hepsini talep ederler. Yine ödeyemezseniz, üzerinize kayıtlı bir mülk veya araç var ise, haciz koyabilirler. Yok ise, banka avukatları evinize gelip, ikinci bir eşya varsa onu haciz ederler. O da yok ise, ödemeniz konusunda size ısrarcı olmaya başlarlar. Bu durumlar gerçekten hiç kolay değil. Hem karşınızda katlanmış bir borcunuz hemde banka avukatlarının ısrarı sizin psikolojinizi etkileyebilir. Bu durumları yaşayan binlerce kişinin olduğunu biliyor yada duyuyoruz.

Keşke harcamalarıma daha çok dikkat etseydim diyen kişileri belkide yakından tanıyoruz. Keşkeler yaşamamak için, ihtiyacımız haricindeki harmanlarımıza dikkat etmek, daha sonra yaşayabileceğimiz sorunları engellemek için çok önemli. Evet gördüğümüz her şeyi almamız bizi mutlu ettiği kesin, ama daha sonra yaşayacağımız sorunlar bizi uzun süre mutsuz edebilir.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 13 Mayıs 2016 - 9:39:00

Benzer Konular

Yukarı Çık