Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kartı Borcu Gecikme Faiz Oranları

Türkiye’de kredi kartı kullanımı sayısı oldukça artmış bulunuyor. 18 yaşını aşmış ve düzenli bir gelire sahip olan herkes kredi kartına garantör gerekmeden başvurabiliyorlar. Gelir sahibi olmayan ve yabancı uyruklular nakit bloke karşılığında başvurarak kredi kartına sahip oluyorlar. Kredi almış fakat zamanında ödeme yapmamış olan kişiler ise gecikme faiz oranlarına çarptırılmaktadır. Dönem borcunuza minimum ödeme tutarı veya üstünde ödeme yaparsanız kalan hesap bakiyesine bu faiz oranı uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Borcumuz Gecikirse Ne Yapmalıyız?

Kredi kartı gecikme faizi ise dönem borcunuzun minimum ödeme tutarının altında ödenmesi ile yalnızca minimum ödeme tutarınızın ödemediğiniz kısmına işletilen aylık faiz oranı olarak bilinmektedir. Kredi kartı gecikme faizi ise önceki dönemden devreden bir borcunuz yok ise ve hesap özetinizde belirtilen borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödediğinizde alışverişlerinizden kaynaklanan borcunuza herhangi bir faiz oranı işletilmemektedir. Fakat dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Faiz Hesaplama

Yasa gereğince kredi kartıyla ilgili tüm faiz tutarları üzerinden %5 BSMV (Banka ve Sigorta Muameleri Vergisi) ve %15 KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) tutarları hesaplanmaktadır. Ödenmesi gereken asgari tutar her halde 10 TL den az olmayacak olup ilk kez kredi kartı alan kart sahipleri için bu oran kartın ilk kullanım tarihinden itibaren 1 yıl süreyle %40’tır.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 26 Şubat 2016 - 8:55:54

Benzer Konular

Yukarı Çık