Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olur?

Kredi alan tüketicilerin en çok karşılaştığı durumlardan biri geciken kredi ödemeleridir. Bütçe planlaması yaparken kimi zaman kredi ödemelerini atlayabiliyor, bir sonraki ay öderim deyip geçebiliyoruz. Üst üste birkaç kez ödemediğimizde, geciken kredi ödemelerinin tutarı daha çok büyüyor, borçları ödemesi de daha çok zorlaşıyor. Peki, kredi kaç ay ödenmezse icralık olur? İhtiyaç, taşıt ya da konut kredisi çeken bir banka müşterisi borçlarını ne kadar süre ödemezse yasal takibe alınır? Borcu icralık olan bir tüketici borcunu ödedikten sonra kredi notu düzelir mi? Tüm bu soruların cevabı bu yazımızda…

Bankalar tarafından belirlenen yasal süre 90 gün, yani 3 aydır. 3 dönem üst üste kredi ya da kredi kartı borcunu ödemeyen bir müşteri, borcundan dolayı yasal takibe alınır, avukata verilir ve borcundan dolayı icralık olur. Bu da, hem borcuna faiz ve avukat ücretlerinin eklenmesine, hem de ileride yapacağı kredi başvurularında birçok zorlukla karşılaşmasına neden olur. Borcundan dolayı yasal takibe alınan ve icralık olan tüketicilerin kredi notu genellikle 0’a düşer. Bu notu yükseltmek de birkaç sene gibi uzun bir dönemi kapsamaktadır. O nedenle, kredi ve kredi kartı borçlarınızın ödenmesi konusunda oldukça hassas davranmanızı ve ödeme yapmak için son ödeme gününü geciktirmemenizi tavsiye ediyoruz. Son ödeme tarihi geciken borçlar için bankalar tarafından uyarı mesajları ve aramalar alırsınız. İlk dönemin üzerine bir de ikinci taksitin eklenmesi ve borcunuzun 30 günden daha uzun süre gecikmesi ile banka size bir izleme kodu koyar. Bu sürenin 60 günün üzerine çıkması ile birlikte farklı bir izleme koduna alınırsınız. Sürenin 80 günün üzerine çıkması ile birlikte tehlike sinyalleri de ciddi anlamda yanmaya başlar. Borcunuzu 90 günden daha uzun bir süre ödemediğiniz takdirde, borcunuzun bulunduğu banka sizi istediği an icraya verebilir. Bu durumda da kredi borcundan dolayı icralık olmuş olursunuz.

Dolayısıyla “kredi kaç ay ödenmezse icralık olur?” sorunuzun cevabını 90 gün olarak verebiliriz, ancak son ödeme tarihi geçen her borcun, kredi notunuza olumsuz yansıdığını ve daha sonra yapacağınız kredi başvurularında bankaların bu gecikmeleri sistemde gördüğünü de unutmayın. Yasal süre 90 gün olsa da, bir dönemin gecikmesi de banka sicilinizi kötü etkilemektedir. Peki, borcundan dolayı icralık olan bir tüketici borcunu ödedikten sonra kredi notu düzelir mi? Yasal takibe alınan ve borcunu toplu olarak ödeyen birçok banka müşterisinin en çok sorduğu sorulardan biri de budur. Ancak ne yazık ki bu konuda size olumlu bir yanıt veremiyoruz. Borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmanız ve icralık olmanız çok ciddi bir durumdur ve bu durum kredi notunuzun 0’a ya da en riskli gruba düşmesine neden olur. Bu kredi notunun yükselmesi de uzun bir süreç gerektirecektir. Kredi notu, son 5 yıllık finans durumunuzu kapsadığından, icralık olmanız durumunda kredi sicilinizin temizlenmesi ve icralık olan borcunuzun düzelmesi için 5 yıl beklemeniz gerekebilir.

 

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 14 Kasım 2016 - 2:51:07

Benzer Konular

Yukarı Çık