Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi ile Ev Almak Caiz Mi?

Bankalardan kredi almak modern yaşamın vazgeçilmez bir durumu olmuştur. Çünkü hayat şartlarının farklılaşması, nakit paranın çok daha değerli olması ve bankaların her bütçeye uygun kredi imkanı sunması bir ihtiyacın karşılanması için bizi doğrudan bankalara gönderiyor. Bankaların bu denli fazla kredi imkanı bulundurması sadece ev kredileri için değil diğer kredi türleri için de akıllara faiz sorusunu getirmektedir.

Bilindiği gibi her banka bir hizmet bedeli karşılığında verilen ve alınan paraya bir faiz uygulamaktadır. Bu faiz, bazı durumlarda bankanın işine yararken bazı durumlarda da müşterilere kazanç sağlamaktadır. Faiz bankacılık sektörünün ve kapitalizmin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur.

Konut Kredisi Çekmek Caiz Midir?

konut kredisi 2016

konut kredisi 2016

Ekonomilerin küresel hale gelmesi, bankacılık sektörünün çok gelişmesi, kredi dışında kredi kartlarının da kullanılması, İslam’da ciddi bir şekilde yasaklanan faizin gündemde kalmasına neden olmuştur. İslam dininde faiz üzerinden kazanç sağlamak haram kılınmıştır ve caiz değildir. Ancak bu faiz kullanımını modern yaşama göre uyguladığımızda farklı durumlar söz konusu olabilir. Yani burada esas olan faiz üzerinden kazanç sağlamamaktır. Faiz kullanılarak alınacak olan ev kredilerinin caiz olup olmadığı ile ilgili de pek çok soru gündeme gelmiştir.

Ev almak isteyen kişilerin bankalardan kredi alması neredeyse kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle Mortgage sisteminin yaygınlaşması ile birlikte artık herkes kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Bir evde yaşamak ve konut hakkının olması zaruri bir ihtiyaçtır. Bankalardan zaruri ihtiyaçların karşılanması için kredi alınması mümkündür. Ancak, zaruri ihtiyaç ev sahibi olmak demek değildir. Bir ev içinde yaşamaktır. Yani bir kişinin yaşayacağı bir evi yoksa, bankadan kredi alarak ev sahibi olması normal bir durumdur. Bunun yanında keyfi olarak bankalardan faiz kazancı da sağlayarak ev almak genel faiz anlayışına göre önerilmeyen bir durumdur.

Kuran-ı Kerim’de de faiz ile ilgili birçok ayet bulunmaktadır. Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, “alışveriş de faiz gibidir” demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır” ayeti içerisinde faiz ile ilgili çıkarımlar net bir şekilde yapılabilmektedir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 24 Nisan 2016 - 8:42:27

Benzer Konular

Yukarı Çık