Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ? 2016

Bankalardan kredi çekmeden önce en çok ilgilendiğimiz konu, kredi faizleridir. Bunun için bir çok bankayı araştırırız. Bu çok doğal bir şey. Çünkü neden daha yüksek faiz oranları ile alıp ta, daha yüksek taksitler ödeyelim ki? Bankadan bankaya çok azda olsa faiz oranları değişmektedir. Tabi bu sizin çekeceğiniz kredinin vadesine de bağlı.

Örneğin; 12 ay vade ile 36 ay vade arasında baya bir faiz farkı bulunmaktadır. Tabi ödemelerinizde ona göre değişmekte. Türkiye de faiz oranlarının pek düştüğünü rastlanmaz. Yükselir ama pek düşmez genelde. Biraz faizle ile yaşayan bir ülkeyiz maalesef. Bankalar da birikiminizi değerlendiriyorsanız büyük bir  avantaj ama bankalara borçlu iseniz işte o zaman kesinlikle dezavantaj diyebiliriz.  Ama 2016 yılı içinde özellikle ev kredi faiz oranlarında %1 in altına düşmesi bekleniyor.

konut kredisi faizleri

konut kredisi faizleri

İhtiyaç ve araç kredilerinde değil, ama ev kredilerinde kesin gibi gözüyor. Son açıklamalara göre haziran dan sonra olabilir. Genellikle ev alımlarının yapıldığı yaz aylarına rastlayacak. Şu an ev almaya düşünüyorsanız biraz daha bekleyin. Ama son haberlere göre, düşecek ev kredilerinde faiz oranları ev fiyatlarının artmasını da sebep olacakmış. Bu durumdan ne anlayacağız bilmiyorum. Kredi faiz oranları düşecek ama, ev fiyatları da artacakmış. Bu olay kepçe kaşık misali de olabilir anlayacağınız.

Yani ev alacakları, şimdi alsınlar ama krediyi ise faizler düştüğünde.  Gerçi şimdi kredi çekseniz de ev kredileri düştükten sonra tekrar yapılandırma yapabilirsiniz. Ama tekrar dosya masrafı, kesintiler falan gibi giderler olabilir. %1 in altına düşen ev kredilerinin taksit oranları baya fark edeceği kesin. Ama tabi ki ev fiyatları konusunda biraz muamma. Zaten alacağımız evin parasını banka %75 ini verdiğini biliyoruz. Yani bizim elimizde yine %25 i olmak zorunda. Gerçi bu hayat koşullarında oda pek mümkün değil ama. Şu anda ev fiyatları en az 200.000 TL civarında. Bunun 50.000 TL si cebimizde olması şart.

Yani ev almak kolay değil. Bu devirde ancak, evliyseniz iki kişinin kesin çalışması demektir. Tabi maaşınızın da en az birinizin 2.500 TL olması da gerekir. Bir kişinin maaşı krediye giderse, diğer maaş ile geçinebilirsiniz. Ama tek kişinin çalışması ile ev almak bu şartlar da asla mümkün değil. Hem birikim yapılacak, hemde ev giderleri, bir de kredi taksitleri.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 3 Mayıs 2016 - 12:56:55

Benzer Konular

Yukarı Çık