Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Erken Ödeme Faiz İndirimi Hesaplama

Çevremizde kredi çekmeyene pek rastlayamayız. Çünkü  bankalardan kredi çekmek o kadar kolay ki. Herkesin bu yüzden kredi çekmekte. Krediyi çekerken çok iyi de, sonuçta nakit para elimize geçiyor, ama sonrası gerçekten bir işkenceye dönüşebiliyor. Bir kaç ay sonra keşkeler başlayabilir. Pişman oluruz ama yapacak bir şey yok deyip ödemeye devam ederiz. Ama bir çok kişi de gerçekten kredi borcundan kurtulmak isteyebilir. Eline bir nakit para geçtikten sonra kredisini tamamen kapatmak isteyebilir. Ama ödeyecek vadesi çok veya az, işte bu biraz önemli. Bununla ilgili bir çok söylenti  duymuş olabilirsiniz.

Erken kapatılan krediler hakkında faiz oranları ödemek zorundasınız diye. Ödediğiniz bir miktar var sonuçta. Bu miktar ana paradan kesilir. Ana paranız ne kadar kaldı ise, buna erken ödeme cezası olarak nitelendirdikleri %2 veya %1 faiz oranı eklenerek,  borcunuzu kapatabilirsiniz. Ama işlemleri şu şekilde, eğer kalan vadeniz 36 ayı aşmıyorsa %1 faiz oranı uygulanıyor. Ama kalan vadeniz 36 ayı aşıyorsa işte o zaman % 2 erken kapatmak faiz oranı uygulanmakta. Bu saçma bir olay ama gerçek.

kredi erken ödeme indirimi

kredi erken ödeme indirimi

Örneğin; 20.000 TL çektiniz. Bunun 5.000 TL sini ödemiş bulunuyorsunuz. Kalan 15.000 TL 36 atı ayı aşmakta %2 erken ödeme faizi koyuyorlar. Bu miktar da 300 TL civarında olup, size 15.300 TL kapatma miktarı çıkartıyorlar. Ama kredinizin kalan vadesi 36 ayı aşmıyorsa 150 TL civarında oluyor.

Bankaların kendilerini savundukları ise, gelecek faiz oranlarını artık alamayacakları için böyle bir uygulamanın olduğu. Yapılandırmada ise bu oran daha yüksek. Aldığınız faiz oranı yüksek ise, daha sonra faiz oranlarında düşme oldu ve sizde kredinizi yapılandırmak istiyorsunuz. İşte böyle bir işlemde ise %5 faiz oranı üzerine ekliyorlar. Siz bunun vadesini uzattığınız için ve taksitlerinizi de otomatik olarak düştüğü için pek fark etmeyebilirsiniz. Ama o sırada faiz oranını sizin kredinize eklemiş oluyorlar. Bu durumda tamamen kapatmak veya yapılandırmadan belirli bir faiz oranı eklenmektedir. Ama yine de kredimi erken kapatmanın faydaları tabi ki de var.

Sonuçta her taksitinize eklenen faiz oranlarından kurtulmuş oluyorsunuz. Ama sıfır faizden uygulanarak kredinizi kapatmak gibi bir şansınız yok.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 30 Nisan 2016 - 12:55:57

Benzer Konular

Yukarı Çık