Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi de Ara Ödeme Faiz Oranlarını Düşürür mü?

Türkiye’de kredi kullanımı oldukça yüksek rakamlara ulaşmıştır. Krediye olan ihtiyaçla birlikte kredi ödemeleri hakkında yapılan bazı önemli gelişmeler söz konusudur. Bunlardan bir tanesi de çektiğiniz kredi borcunu ara ödeme yaparak faiz oranlarında düşüş yaşanması istenmesidir. Kredinize ara ödeme yaparak faiz oranını düşürebilirsiniz sorusuna yanıt arayan kişiler yazımızın devamını okuyabilirler.

faizle kredi

Ara ödeme düşülen en büyük yanılgı ödemenin toplam borçtan düşüleceği sanılması ve yanlış bir kanıya varılması en büyük sorunlardan bir tanesidir. Bilmeniz gereken önemli bir nokta ise aylık kredi içinde faiz anapara, KKDF ve BSMV gibi dört bileşenin bulunmasıdır. Bu bileşenler ödemelerinizde farklı yüzdelerle yer aldığından aylık taksitler sabit olmaktadır. Yapılacak ara ödeme toplam anapara borundan düşüleceğinden daha önce yapmış ödemelerdeki anapara miktarı önem kazanmaktadır.

Rakamlar hesaplanırken anapara ödeme miktarı toplayarak ilk olarak aldığınız kredi miktarını çıkartmaktır. Ara ödeme yaptıktan sonra ödeyeceğiniz miktar değiştirilerek size gereken bilgi verilecektir. Yapılacak ara ödeme de toplam anapara borcundan düşüleceğinden, daha önce yapılmış ödemelerdeki anapara miktarı önem kazanmaktadır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 16 Ocak 2016 - 7:19:04

Benzer Konular

Yukarı Çık