Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi… Bankaların kredili ürünlerinden yararlanmak için bazı durumlar bankalara göre değişiklik gösterse de, her bankanın dikkat ettiği kriterlerin başında “belgelenebilir net gelir” geliyor. Bir işe girdiniz ve paraya ihtiyacınız var. Kredi çekmek için ne kadar beklemeniz gerekiyor? Kredi notunuz yüksek olsa bile, düzenli bir geliriniz yoksa kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir. Peki, kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?

Kredi başvurusu yaptığınızda başvurunuzun olumlu değerlendirilebilmesi için en az 6 aydır aynı iş yerinde çalışıyor ve sigortalı olmanız gerekiyor. Bankalar, başvuru sırasında tüketiciden iş yerinden ya da sigortadan alınacak maaş bordrosunu talep ediyor. Bu durumda mutlaka sigortalı olmanız gerekiyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi genel olarak bu süre 6 aydır. Ancak bazı durumlarda, daha kısa süreli çalışanların da kredi almaları mümkün. Ayrıca yeni işe giren birçok gence bankalardan kredi ve kredi kartı mesajları geliyor. Eğer işe girdikten kısa bir süre sonra kredi ihtiyacınız olursa, kredi başvurusu için diğer bankalara göre daha az müşterisi olan bankaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca başvurunuzu şubeden yapmanız, sizden istenebilecek ek belgeleri teslim etmenizi ve dolayısıyla kredi başvurunuzun olumlu değerlendirilme şansını da arttıracak. Bu konuyla ilgili tüketicinin kafasında birçok farklı soru var. İşe girer girmez kredi almak isteyen çalışanların sayısı oldukça fazla. Gelin isterseniz bu konuyla ilgili en çok sorulan sorulara bir bakalım…

1) 3 Ay Sigortalıya Kredi Veren Bankalar Hangileri? 

Bazı bankalar, sigortası henüz yeni olan ve hatta çalışmayan tüketiciye de kredi verebiliyor. Bunun için yüksek bir kredi notunuz, temiz bir siciliniz ve borcunu düzenli ödediğiniz ve düzenli olarak kullandığınız bir kredi kartınızın olması şansınızı bir hayli arttıracak. Eğer işe gireli henüz 3 ay olduysa; müşteriye ihtiyacı olan bankaları tercih edebileceğinizi söylemiştik. Bu bankalar arasında; Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Odeabank, Albaraka gibi bankalar yer alıyor.

2) 2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir Mi? 

Bu soruyu da bir üstteki sorunun cevabını okuyarak alabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, işe girmenizin üzerinden kısa bir süre geçtiyse ve kredi başvurusu yapmak için birkaç ay daha beklemeye zamanınız yoksa, başvurunuzu internetten ya da SMS ile yapmak yerine, kredi çekmek için şu yazımızda bahsettiğimiz gerekli olan belgeleri banka şubelerine götürerek başvurularınızı direkt olarak şubeden yapmanız, şansınızı arttıracaktır.

3) Kredi Çekip Çekemeyeceğimi Nasıl Öğrenebilirim? 

Kredi çekebilir miyim sorgulaması yapmak istiyorsanız, Akbank’ın internet adresinden ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak yine de işe yeni girdiyseniz ve sigortanız başladıysa, başvurunuzu şubelerden yapmanızı öneriyoruz. İnternet kanalları aracılığıyla yapılan başvurularda en az 6 aydır sigortalı olmadığınız için başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir. Şubede kefil göstererek ya da maaş bordronuzu göstererek gelirinize uygun oranlı bir kredi çekebilirsiniz.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 12 Kasım 2016 - 11:31:24

Benzer Konular

Yukarı Çık