Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak lazım geldiğiniz merak ediyorsanız kredi çekebilmek için gerekli olan şartlar arasında sigortalı olmanın %60 lara varan bir etkisi olduğunu söylemek mümkündür.En ufak nakit ihtiyacımız için, konut kredisi veya araç kredi için ilk aklımıza gelen kurumlar bankalardır. Çünkü Bankalardan çok kolay bir şekilde temin edebilmekteyiz. Tabi ki belirli şartları taşıyorsak. Bunlardan en önemlisi kredi notumuzdur. Kredi notumuz düşük ise hangi bankadan kredi başvurusunda bulunursak bulunalım, kredi başvurumuz onaylanmaz. Kredi notu bizim için çok önemlidir. Çünkü bize kredi güvenirliliğimizi sağlayan bir nottur. Aslında kredi notumuzu oluşturan kendinizin oluşturduğumuzu bilmeliyiz. Çünkü bankalarla olan işlemlerimiz sonucunda oluşan ödemelerimizi zamanında ve düzenli bir şekilde yapmıyorsak, kredi notumuz düşük olur. Yapıyorsak zaten bir sorun teşkil etmiyor. Gelelim diğer şartlara. En önce 18 yaşından büyük olmamız gerekir. Yani reşit olmamız. Diğerleri ise düzenli bir maaş gelirimizin olması ve bunun belgelendiriyor olabilmemiz. Bir de çalıştığımız yerde kaç aylık sigortalı olduğumuz. Yani bir yerde daha 1 aylık sigortalı iseniz hiç bir banka size kredi vermez. İlk önce bunu bilmeniz gerekir. Bir iş yerinde en az 5 veya 6 ay çalışıyor olmanız gerekir. Yani 150 gün ile 180 gün en az sigortanızın gözükmesi gerekmekte. Ama bu sigorta ile çok fazla miktarlarda kredi çekebileceğinizi de düşünmeyin.

sigorta

sigorta

Örneğin, 180 günlük sigortalı olarak asgari ücretten gösterilmişseniz en fazla çekebileceğiniz miktar 10 BİN TL olabilir. Daha fazla çekemeyebilirsiniz. Yani bir ev veya araç kredisi gibi yüklü miktarlarda çekemezsiniz. Bu tür yüklü miktarlar için en az bir kaç yıl aralıksız çalışıyor olabilmeniz gerekebilir. Yada bu tür ihtiyaçlarınızı karşılamanız için bir süre daha beklemeniz gerekir. Zaten kredilere belirli bir kısıtlama getirildiğini de unutmayın. Kredi kartı veya kredi mağdurlarını engellemek için oluşturulan kısıtlamalar.

Bunlar; maaşınızın yarısını geçmeyecek kadar taksit kısıtlamaları getirildi. Yani sizin çektiğiniz kredi taksitleri en fazla maaşınızın yarısı kadar olabilir. Bu da asgari ücretle çalışan biri için, aylık en fazla kredi borcu ödeyebileceğiniz miktar 650 TL dir. Bunun yanında yan gelirleriniz var ise bunun da belgelendiriyor olabilmeniz gerekir. Ayrıca ihtiyaç kredilerin en fazla 36 ay vade ile araç kredilerini 48 vade ile ev kredilerinde ise 120 ay vade ile en fazla çekebilirsiniz. Yani bütün şartları taşıyor olmanız da bile, asgari ücret ile en fazla çekebileceğiniz miktar, ihtiyaç kredisi olarak 23 BİN TL yi geçmeyebilir. Tabi bir bankadan bu miktarı da çekerseniz, diğer bankalardan da kredi çekebilirim diye de düşünmeyin. Sizin maaşınızın yarısını kapsadığı için, diğer bankalar size kredi vermeyebilir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 11 Nisan 2016 - 8:15:43

Benzer Konular

Yukarı Çık