Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi gibi farklı türleri bulunan banka kredileri; yeni bir ev ya da araba almak isteyen veya nakit ihtiyacı bulunan tüketicilere belli bir faiz ve komisyon karşılığında kredi veriyor. Siz de ihtiyaçlarınız için banka kredisi seçeneğinden yararlanmak istiyorsanız, kredi çekmek için gerekli şartları bilmenizde yarar var. Peki, nedir bu şartlar? Kimler banka kredisi alabilir? Kimler kefil göstererek kredi alabilir? Banka kredisi almak için hangi kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor?

Kredi Çekme Şartları 

  • Kredi Notu 

Tüketicilerin kredi başvurularında bankaların Kredi Kayıt Bürosu’ndan aldıkları bilgilerde en çok dikkat ettikleri kriterlerin başında kredi notu geliyor. Kredi notunuz, sizin ne kadar güvenilir bir banka müşterisi olduğunuza dair kredi almak istediğiniz bankaya bilgi veren bir skor. Kredi çekmek için gerekli şartlar arasında yer alan kredi notunuzun %48’lik dilimin içinde yer alması; yani iyi ya da çok iyi kategorisinde yer alması gerekiyor. Az riskli gruptaki tüketiciler için de diğer kriterlerin uygun olması halinde kredi veriliyor. Kredi notu orta riskli ve özellikle de çok riskli grupta yer alan tüketicilerin kredi alması bir hayli zor. Bu grupta yer alan tüketicilerin kredi alması için ipotekli kredi seçeneklerinden yararlanması gerekiyor.

  • Belgelenebilir Net Gelir 

Düzenli ve belgelenebilir bir geliriniz yoksa, kredi almanız oldukça zorlaşıyor. Kredi başvurusu sırasında bankalar belgelenebilir net gelir talep ediyor. Dolayısıyla kredi çekmek istiyorsanız; düzenli bir gelirinizin olması, 6 aydan uzun süredir sigortalı olmanız gerekiyor. Gelirinizin durumuna göre bankaların sizin için belirlediği kredi üst limitine kadar kredi kullanabilirsiniz.

  • Ödenmemiş Borç Olmaması 

Kredi çekmek için gerekli şartlar arasında en önemli bir diğer kriter de kredi almak isteyen vatandaşın ödenmemiş borcunun bulunmuyor olmasıdır. Özellikle kredi kartı kullanıyorsanız, borcunuzu ödedikten sonra kredi başvurusunda bulunmanızda yarar var. Ayrıca mevcut bir kredi ödemeniz olması halinde, ikinci bir kredi için başvuracaksanız, banka sizden başka evraklar da talep edebilir.

  • Finansal Geçmiş 

Finansal geçmişiniz kredi başvurunuzun değerlendirilmesinde önemli bir kriterdir. Geçmişte kredi ya da kredi kartı borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmanız, icralık olmanız kredi başvurunuzu olumsuz etkileyebilir. Son 5 yıl içinde kredi kartı kullanımınız, kredi kullanımınız ve geciken ödemeleriniz, kredi başvurusunda oldukça önemlidir. Kredi çekmek için gerekli şartlar arasında yer alan finansal geçmişinizi, Findeks sitesinden kredi notunuz ile birlikte öğrenebilirsiniz.

  • Gelirinizin Almak İstediğiniz Krediye Oranı 

Belgelediğiniz gelirinizin almak istediğiniz kredi tutarı ve aylık taksitlerinize oranla düşük seviyede olması, bankalar tarafından ödemeleri aksatabilir şeklinde algılanabilir. O nedenle kredi başvurusu yaparken gelirinizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Yüksek tutarlı bir kredi başvurusunda bulunacaksınız varsa evinizi ya da arabanızı ipotek göstererek kredi alabilirsiniz. Ya da emekli maaşı, kira geliri gibi ek gelirleriniz varsa, bunları belgelemeniz de kredi başvurunuzun değerlendirilmesinde önemli bir kriterdir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 3 Kasım 2016 - 8:30:52

Benzer Konular

Yukarı Çık