Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Çekmek için Gelir Belgesi

Bankalardan kredi çekebilmek için gelir belgemiz önemlidir. Gelir belgesi olmayan kişilere bankalar pek kredi vermez. Çünkü gelirini beyan edemeyen bir kişi, kredi taksitlerini nasıl ödeyebilir diye düşünürler. Gelir belgesi olmayan ev hanımları da kredi çekebilir, ama daha önceden kredi kartını kullanmış olduğu bir banka var ise, ödemelerini de düzenli yapmış ise, çekebilmektedirler. Ama çok yüksek miktarlarda olan kredi başvuruları kabul olmayabilir. Kredilerde son zamanlarda gelir belgesine göre düzenlemektedir.

Kredi ve kredi kartı mağdurlarının artması, yetkilileri böyle kısıtlamalar getirmesine neden olmuştur. Çoğu banka daha önce gelir belgesine göre değil, kişinin istediği miktara göre kredileri onaylamakta idi. Ama son yıllarda bankalara hacizlik borçlu olan kişilerin çoğalması, gelir belgesine göre düzenlemelere yol açtı. En son düzenlemelerde kişinin gelir belgesinde belirttiği miktarın aylık %45 ini geçmeyecek şekilde kredileri miktarları verilmektedir.

gelir belgesiz kredi verenler

gelir belgesiz kredi verenler

Örneğin; asgari ücret  olarak gelir belgenizi sundunuz, 1300 TL nin 600 lira civarında taksit ödemeli olarak ihtiyaç kredisi  22.000 TL 36 ay vadeli olarak  en fazla çekebilirsiniz. Araç kredisi olarak, 29.000 TL 48 ay vadeli olarak en fazla çekebilirsiniz. Ama gelir belgeniz daha yüksek olursa, tabi ki daha fazla çekme imkanlarınız var.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Ama asgari ücret olarak gelir belgesi gösterdiniz, ama ek  bir geliriniz de var, mesela, ev veya dükkan kira geliriniz var bunu da belgelendirdiğiniz taktirde yine daha yüksek kredi alabilirsiniz. Ama yılladır çalıştığınız bir banka var ve hiçbir şekilde ödemelerinizde bir geciktirmek yapmadınız, bankalar böyle müşterilerine kendi insiyatiflerini de kullanarak yardımcı olabilmektedirler. Kredi başvurunuza bankaların WEB sitelerinden başvurabilirsiniz. Başvurunuz onayladığı sms olarak cep telefonunuza geldi. Yine bankanın size en yakın şubesine gidip, kredinizi çekebilmeniz için gelir belgeniz istenecektir. Çünkü WEB sitesinde sizin sadece TC kimlik numaranızdan kredi notunuza bakılarak krediniz onaylanmaktadır. Yani bankalar yine şubesine gittiğinizde sizden gelir belgeniz olmadan kredinizi vermeyebilir. Onun için şubeye gitmeden, onaylanmış krediniz var ise, gelir belgeniz ile gidin.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 13 Mayıs 2016 - 8:28:43

Benzer Konular

Yukarı Çık