Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcunu Ödeyemeyen İller ve Yaş Grupları

Kredi kartı ve kredi borcu bakımından Türkiye’de bu konuda sorun yaşayan kişi sayısı oldukça fazla. Kredi kartlarının ve kredilerin borçlarının ödenmemesinden dolayı yapılan haciz işlemleri sayısı da son dönemlerde artış gösterdi. BDDK da bu duruma engel olabilmek için kredi kartı ve kredi kullanmada kredi notu sistemini devreye soktu. Kredi işlemlerinde yer alan bütün aşamaların sıkı bir şekilde takip edilmesi de artık ilerleyen dönemlerde kredi borçlarının önüne geçebilmek için düzenleniyor.

BDDK’dan alınan kredi kartı ve kredi borçlusu sayıları oldukça iç karartıcı durumda. 78 milyonluk ülke nüfüsunda bilinçsiz kredi ve kredi kartı kullanımı, bu borçların zamanında ödenmemesine neden oluyor.

Türkiye’de yaşayan 78 milyonluk nüfusun 53.359.594 kişiden oluşan bölümünü çalışma çağında yer alıyor. Bahsi geçen yaş grubu da 15-64 yaş arasını meydana getiriyor. Elde edilen bu rakam Türkiye’de nüfusun yüzde 67.8’inin çalışma çağında olduğunu da ortaya koymaktadır.
Türkiye’de yaşayan kişilerin bankalara olan borcu geçtiğimiz senelerde  6.6 milyar liraydı. Bu rakam 2015 yılı sonunda ve 2016 yılı başında daha da arttı. Buna göre bankaya olan borcun toplam miktarı 384 milyar lira seviyelerine kadar çıktı. Bu rakam derinlemesine bir şekilde incelendiğinde ortaya çok daha vahim bir tablo çıkıyor.

kredi borcu

kredi borcunu ödeyemenler

Bankalardan alınan tüketici kredilerinin 2.3 milyardan 306 milyara yükseldiği görülüyor. Bunun yanı sıra kredi kartı borcunun da 4.3 milyardan 79 milyara çıktığı son on yılda gerçekleşiyor. Elde edilen bu rakamlara göre tüketici kredisi borcunun 135 kat arttığı hesaplanabilmektedir. Ayrıca kredi kartı borcunun ise 18 kat arttığını rakamlar ile ifade edilebiliyor.
2015 yılı sonu ve 2016 yılının ilk yarısı dikkate alındığında vatandaşların bankacılık sistemine olan borcu toplam 385 milyar lira seviyelerini aşmış durumda.
Bankalardan bu zamana kadar alınmış olan bireysel kredi kartı tutarı da Aralık 2015 dönemine göre daha da arttı. Geçen seneli ve  önceki yılın çeyreğine göre artış bir hayli yüksek. Bu rakam, 77 milyar TL’den 79 Milyar TL’ye yükselmiş oldu. Hesaplanan bu tutarın 43 milyar liralık bölümü taksitsiz borç olarak belirlendi. Diğer yandan 36 milyar liralık bölümü ise taksitli kredi kartı borcu tutarı olarak şu anda kayıtlarda yer alıyor. En çok borç ödenemeyen iller de Ankara ve İstanbul olarak dikkat çekiyor.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 17 Haziran 2016 - 6:09:55

Benzer Konular

Yukarı Çık