Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcumu Toptan Kapattım İpotekim Kalkmış mı Sorgulama

Bir banka ile kredi işlemi yapıldığında borca karşılık olarak değeri olan bir mal ipotek gösterilebilir. Ancak genel borcun ödenmesi durumunda bu ipotek de düşmüş olur. Kredi borcunun kapatılmasının ardından ipoteğin kaldırılıp kaldırılmadığını sorgulamak için çeşitli araçlar kullanılabilir. İlk olarak ipotek verilen banka ile sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Diğer yandan e-devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet sorgulamalarının ardından Vergi Dairesi veya Tapu İdaresi üzerinden de sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Tüketicilerin borçlarını kapatmasından sonra mutlaka ipotek sorgulamasını yapması gerekmektedir. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde bu durum bir sorun oluşturabilir.

İpotek sorgulamalarının yapılmasından sonra bunun bir belge ile ispatlanması gerekmektedir. Yani ilgili kurumlardan ipotek kaldırılmıştır yazısı ve tüketicilerin ıslak imzasının olması gerekmektedir. Kredi borçlarının kapatılmasından sonra genel anlamda kredi işlemlerinin sona ermesi mümkündür. Bütün borçların ödenmesi sonucunda genelde ipotek ortadan kalkar. Burada ipotek gösterilen malın değeri ile kredi borcunun miktarının ne kadar olduğu da önemlidir. Bankalar ile süreç sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 23 Haziran 2016 - 2:51:04

Benzer Konular

Yukarı Çık