Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcum Varken Tekrar Kredi Çekebilir Miyim?

Ödemekte olduğunuz bir krediniz var ve yeni bir kredi çekmek mi istiyorsunuz. Yeni bir ihtiyaç kredisini bazı koşulları sağlıyorsanız çekebilirsiniz.

Tabi ki en başta kredi notunuz kredi çekmek için uygunsa diğer koşullar değerlendirilecektir. Bu sebeple ihtiyacınızı tam olarak belirleyip öncelikle tek bir bankaya kredi müracaatın da bulunmanızdır. Birden çok başvuru ve olumsuz kredi değerlendirilmesi yapılması kredi notunuzu düşüreceği için yeni bir kredi çekmenizi tehlikeye düşürebilir.  

 

Bu kredi 2. bir ihtiyaç kredisi olabileceği gibi ilk kredinizle  yeni kredinizi birleştirdiğiniz bir kredi olarak da kabul edilebilir. Yani ya yeni kredinizi eski borcunuzu kapatacak şekilde çekebilirsiniz yada 2 krediyi birleştirerek ödemelerinize devam edebilirsiniz. Aşağıda ki şartları sağlıyorsanız tabi ki:

 

  1. Ödemekte olduğunuz kredinin aylık taksitlerinin düzenli ödenmiş ve ödeniyor olması gerekir.
  2. Alacağınız yeni kredinin aylık  ödemelerini  yapalabileceğinizi gösteren aylık gelir belgenizi bankaya ibraz edebilmeniz gerekir.
  3. Ödemekte olduğunuz kredi aylık taksitleri + yeni kredi aylık taksitleri<= (aylık geliriniz)* %50 Mesela aylık 400 TL ödenen eski kredi olsun. Yeni çekilecek kredinin taksitleri ise aylık 650 TL olsun. Bu durumda banka sizden en az, aylık 2.100 TL geliriniz olmasını ve bunu belgelendiriyor olmanızı talep edecektir.

 

Bu şartları sağlayabiliyorsanız, bankayla yapacağınız görüşme sonunda ihtiyacınız olan krediyi kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan yeni kredi ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi veya diğer kredi seçeneklerinden biri olabilir.

Banka Kredilerini Tek Bankada Birleştirme

Aslında ihtiyacınız olan kredi seçeneklerinde varsa ödemelerin kolaylığı açısından yeni alınacak kredinin de, ödemekte olduğunuz kredi ile aynı bankadan alınması sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır. Eğer başka bir bankayı tercih ederseniz yukarıda söylediğimiz gibi yeni bankaya eski kredinin borcu da ilave edilerek yeni kredi talebinde bulunulabilir.  Alınan kredi ile eski kredinin borcu kapatılarak tek bankadan ödemeye devam edilebilir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 15 Şubat 2016 - 5:52:57

Benzer Konular

Yukarı Çık