Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Borcum Var Ödeyemiyorum, Ne Olur?

İstemesek de hayatın içinde istemediğimiz durumlarla karşılaştığımız dönemlerde olmakta.

Geçici bir dönem için işsizlik yaşıyor olabilirsiniz, geliriniz düşmüş olabilir veya bazı sağlık problemleri yaşıyor olabilirsiniz.Bu problemlerinizden dolayı kredilerinizi ödeyemiyor ve ne yapacağınızı bilemez bir durumda olabilirsiniz.

Kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödemediğiniz takdirde idari takip süreci 90 gün ve sonrasında başlamaktadır. 90 günlük süre sonunda 7 günlük ek bir süre başlar. Daha sonra yasal takip başlayacaktır. Merkez bankası kara listesine gireceğiniz gibi artık icra takibi sürecide başlamış olur. Banka hesaplarınız bloke edilebilir, maaşınızın bir kısmına el konulabilir.

Kredi Kartı Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Eğer kredinizi ve kredi kartınızı ödeyemiyorsanız bazı yöntemleri kullanarak borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Öncelikle kendi bankanızla görüşerek krediyi yeniden yapılandırabilirsiniz yada başka bir bankayla görüşüp borç transferi yapabilirsiniz.Peki bunları nasıl mı yapabilirsiniz? 

 

Kredi kartınızı ödeyemiyorsanız asgari tutarınızı ödemeye çaba gösterin. İdari takip sürecindeyken bankanızla görüşerek kredi kartı ekstrenizde ki borcu taksitlendirme yaparak yeniden yapılandırabilirsiniz. Belirli faiz oranlarıyla kredi kartı borcunuz 12 vadeyle taksitlendirilebilir. Kredi Kart borcunuzu kapatmak için borcunuzu başka bir bankanın kredi kartına transfer edebilirsiniz. Böylece tüketici kredisi çekerek ödemek yerine daha az masraf ödemesi yapmış olursunuz. Tabi transfer yapamıyorsanız kredi notu uygunluk durumuna göre tüketici kredisi çekerek tüm kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz.

 

Kredinizi ödeyemiyorsanız yıl sonu bankaların bilanço dönemi yaklaştığı zamanda kredi borcu yapılandırma işlemi için bankanıza başvurabilirsiniz. Çoğu banka borsayla ilişkili olduğu için bilançolarında batık kredi görünmesini istemeyecekleri için kredinizi yapılandıracaklardır.

Bazı bankalar yasal takibe düşmediğiniz müddetçe kredinizi yapılandırmak istemeyeceklerdir. Eğer kredi notunuz uygunsa başka bir bankayla görüşüp kredi borcunuzu transfer yapabilirsiniz. Bankalar kredi konusunda birbirleriyle rekabet halinde oldukları için daha düşük faizli kredi bularak bile transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 15 Şubat 2016 - 11:50:44

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. dilara dedi ki:

    Acilen 25.000 tl senetle krediye ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz?

Yukarı Çık