Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Başvurusu Yaparken En Sık Yapılan Hatalar

Nakit ihtiyacımız olduğunda hemen hepimizin ilk uğradığı yer banka şubeleri oluyor. Eğitim masrafları, tatil masrafları, tadilat masrafları, mevcut borçları tek bir bankada toplama ya da evlilik masrafları gibi tüm bireysel ihtiyaçlarımız için kredi başvurusu yapabiliyoruz. Ama zaman zaman bu başvurular olumsuz değerlendirilebiliyor ya da biz başvuruyu herhangi bir araştırma yapmadan yapabiliyoruz. Tüketicilerin kredi başvurusu yaparken en sık yaptığı hataları bu yazımızda derledik; eğer siz de bu hataları yapıyorsanız, yeni bir kredi başvurusu yapmadan önce bu maddeleri yeniden gözden geçirmenizi öneriyoruz…

1)Üst Üste Birçok Kez Kredi Başvurusu Yapmak 

Aynı anda birkaç bankaya kredi talebinde bulunmak ya da bir bankanın kredi başvurumuzu reddetmesi durumunda başka bankalara da başvurmak bir çoğumuzun aşina olduğu bir durum. Oysa bankalar kredi başvurunuzu kendi kriterlerine göre değil, KKB’den alınan verilere göre değerlendiriyor. Bu durumda üst üste ya da aynı anda birkaç kredi başvurusu yapmak, kredi notunuzu ve finansal anlamda güvenirliğinizi olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramaz. Yeni bir başvuru yapmadan önce mutlaka aradan birkaç ay geçmesini beklemelisiniz.

2) Başvuru Sırasında Bilgileri Eksik ya da Yanlış Girmek 

Şubeden, internetten, SMS ile, ATM’den, mobil uygulamadan ya da telefon bankacılığından; başvurunuzu hangi kanal üzerinden yaparsanız yapın; başvuru formunu doldururken bilgileri doğru ve eksiksiz girdiğinizden emin olun. Kredi başvurusu yapan tüketicilerin en sık yaptığı hatalardan biri aylık gelir bilgilerinin yüksek girilmesi ya da bilgilerin eksik girilmesidir. Bu gibi durumlar, kredi değerlendirmenize olumsuz yansıyacaktır.

3) Gelirine göre Yüksek Tutarda Kredi Talebi 

Siz bir kredi başvurusu yaptığınızda, bankalar sizin belgelenebilir net gelirinize ulaşmaktadır. Dolayısıyla başvuru yaptığınız kredi tutarının gelirinize oranla ne durumda olduğu da değerlendirilme sürecinde dikkate alınan kriterler arasında.

4) Kredi ve Kart Borçları Varken Yeni Kredi Başvurusu 

Mevcut bir kredi ödemesi olan ya da kredi kartı borçlarının günü geçmesine rağmen yeni bir kredi başvurusunda bulunan tüketicilerin yapacağı başvurular olumsuz değerlendirilmektedir. Tüketicinin en sık yaptığı hatalardan biri de bu, başvuru yapmadan önce mevcut kredi kartı borçlarınızı ödediğinizden emin olun.

5) Başvuru Yapmadan Önce Kredi Notunu Kontrol Etmemek 

Kredi notunuzu bilmiyorsanız, kredi başvurusu yapmadan önce notunuzu öğrenmenizde yarar var. Kredi notu düşük olan tüketicilere kredi verilmesi çoğu zaman oldukça zordur. Başvurunuzun olumlu değerlendirilebilmesi için, başvuru yapmadan önce kredi notunuz düşükse onu yükseltmeye çalışmalısınız.

6) Kredi Faiz Oranları ve Yıllık Maliyet Oranlarını İncelememek

Acil nakit ihtiyacı olduğunda ilk görülen bankaya kredi başvurusu yapmak tüketicinin en sık yaptığı hatalardan biri. Faiz oranları düşük görünse bile, dosya masrafı, ek masraflar ve yıllık maliyet oranı derken geri ödeyeceğiniz tutar tahmininizden daha fazla olabilir.

7) Kredi Vadesini Gelirine Göre Belirlememek 

Aldığınız kredinin borçlarını bir an önce bitirmek istemeniz oldukça normal. Ancak “Nasılsa öderim” diye alınan ve taksitlerin geliri aştığı kredilerde tüketici, kredi borcunu bitirene kadar bütçe planlamasında bir hayli sıkışıyor ya da daha da kötüsü kredi borçlarından dolayı yasal takibe alınıp, banka ile icralık olabiliyor. Alacağınız krediyi mutlaka vadesine göre belirlemelisiniz.

8) İşe Girer Girmez Kredi Başvurusu Yapmak 

İşe yeni giren gençlerin büyük bir bölümü, ilk iş olarak kredi başvurusu yapıyor. Cep telefonu, bilgisayar ya da bireysel ihtiyaçlar için banka kredisine başvurmak için en azından 3 aydır aynı işyerinde çalışmanız gerekiyor. Birçok işyerinde bu süre 6 aydır. İşe girer girmez kredi başvurusu yaptığınızda, kredi notunuz yüksek olsa bile başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 11 Kasım 2016 - 8:06:20

Benzer Konular

Yukarı Çık