Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konutun Metre Kare Değeri Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkul hangi şehirdeyse o şehrin belediyesine başvuru yaparak konut metre kare değerini öğrenebilme imkanınız bulunmaktadır. Rayiç bedeli emlağın pazarlama yani satışı sırasında gerçek olan değeridir.

Satış değeri hesapladıktan sonra piyasa fiyatına göre satışa sunulur ve bir haksız kazanç söz konusu değildir. Emlağınızın fiyatını dilediğiniz gibi düşürebilir veya yükseltebilirsiniz fakat herkes haklarından haberdar olduğu için emlak hakkında piyasa fiyatına da müdahale edilebilme mümkündür.  Araştırmalarda en az 3 gayrimenkul ele alınarak gerekli değerlendirmeler yapılmakta ve rayiç bedeli hesaplanmaktadır.

Üç evin rayiç bedelinin toplamını üç evin toplam metrekaresine bölerek bu semtte metrekare başına kaç lira bedel olduğu bulunabilmektedir. Metre kare bedeli tam olarak semtteki diğer evlere göre hesaplanıyor diyebiliriz.

Fakat bu evin tam değerini ortaya koyuyor denilemez. Evinizin satış fiyatı net bir şekilde yola bakan taraf bahçe barındırıp barındırmaması gibi detaylar göz önünde bulundurularak piyasa değeri kabul görmektedir. Rayiç bedeli hesaplama işlemleri için belediyeler sizlere en iyi şekilde yardımcı olacak ve aynı gün içinde sizlere sunacaktır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 16 Ocak 2016 - 7:06:29

Benzer Konular

Yukarı Çık