Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Sahibi Olmak İçin Kredi Notu Gerekli Mi?

Kredi notu bankalar ve tüketiciler için çok belirleyici ve ayırt edici bir veri olarak kullanılıyor. Bu nedenle bankalar ile ilişkisi olan herkesin kredi notuna dikkat etmesi gerekiyor. 2010 yılından beri ülkemizde de uygulanmaya başlayan kredi notu sistemi ile birlikte hem bankacılık hem tüketici bilinci noktasında önemli aşama kaydedilmiştir. Bankalardan alınacak olan kredilerde belirli bir kriter kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra konut sahibi olmak isteyen, bankalardan kredi alacak olan ve bu krediyi ihtiyaçta ve araç almada kullanacak olan kişiler için de kredi notu önemlidir. Ancak burada esas nokta bankalardan doğrudan kredi alan kişilerin dikkat etmesi gereken unsurlardır. Konut sahibi olacak olan kişilerin kredi notuna dikkat edilebilmesi için bu kişilerin bankalardan konut kredisi alması gerekmektedir. Bankalardan konut kredisi almayacak olan kişiler için kredi notunun herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Örneğin bir bankadan kredi almadan kendi imkanlarınız ile bir ev sahibi olacaksanız bu konuda kredi notunda bir sorununuz olsa bile herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü kredi notu genel olarak bankalar ile tüketiciler arasında olan ilişkilerin düzenlenmesi içindir.

kredi notu yüksek olanlara kolay konut

kredi notu yüksek olanlara kolay konut

Kredi notu sisteminin dikkatli bir şekilde kullanılmasının nedeni bu zamana kadar rahat bir şekilde verilen kredilerin önüne geçmek ve bankalara olan kredi borçlularının sayısının azalmasını sağlamak. Kredi borçlularının sayısının çok fazla olmasının başlıca nedeni ise bilinçsiz kredi almak ve bankaların kredi vermede herhangi bir belirleyici nokta belirleyememesi. İnsanların aylık sabit gelirlerinden çok daha yüksek rakamlarda kredi alması, uzun vadede Türk ekonomisini büyük bir sıkıntıya düşürdü. Bu durumdan hem bankalar hem de tüketiciler etkilendi. Kredi ödemelerini geri alamayan bankalar açık vermeye başlarken tüketiciler artan borç yükünün altında ezilmeye başladı. Durum böyle olunca da ani bir değişiklik ile kredi notu uygulamasına geçildi.

Eğer bir bankadan kredi alarak ev sahibi olmak istiyorsanız kredi notunuzu gözden geçirmenizde fayda var. Çünkü bankalar kredi notunu artık çok önemsiyor ve bazı bankalar kredi notuna göre faiz oranlarını bile belirliyor. Konut kredilerinde de kredi notunun durumu göz önünde bulunduruluyor.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 11 Temmuz 2016 - 9:20:42

Benzer Konular

Yukarı Çık