Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Kredisi için Ekspertiz Değerlendirmesi

Ev sahibi olmanın hayalin kuran bir çok vatandaş için geliştirilen kredi projeleri ve bankaların yapmış olduğu konut kredisi kampanyaları yüz güldürüyor. Kirada oturarak kendi evi olmadan her  ay gelirinin büyük bir kısmını cebinden çıkaran vatandaş mortgage  kredisi ile artı bu bedeli kendi evi için göze alabiliyor. Peki konut kredi süreçleri nasıl oluyor? Bankalar nelere dikkat ediyor? Ekspertiz raporları nedir nasıl oluşuyor?

konut kredisi 2016

konut kredisi 2016

İlk yapmanız gereken bolca gezerek size en uygun evi bulmak. İlk kez ev sahibi olacaksanız birçok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Hayalini kurduğunuz evi bulduktan sonra kredi çekmek için uygun faiz imkanlarını sunan bankalardan birine başvurabilirsiniz. Bu konuda emlak firmaları da size yardımcı olacaklardır. Bankalar ilk olarak sizin kredi notlarınıza sonrasında ise aylık gelirlerinize dikkat ederler.

Expertiz Konut Değerlendirirken Neleri Göz Önüne Alıyor?

Bütün şartlar uygun ise almak istediğiniz evin yasal değerini belirlemek için ekspertiz göndereceklerdir. Ekspertiz raporu bankalar değil sertifikaları bulunan firmalar tarafından sağlanır. İşte bu rapor sonrasında evinizin değeri belirlenir ve size bu değerin %75’i kredi olarak verilir.

Ekspertiz raporlarını oluşturan firmalar bazı kıstasları dikkate alırlar. Evin inşaat halinde olup olmadığı, bina yaşı, ili, semti, mahallesi kısacası adresi, depreme dayanıklılık durumu, çevresindeki diğer konutların değeri, gibi birçok değere bakar. Belirttiğimiz gibi bu rapor bankalardan bağımsız olarak kredi değerlendirme uzmanları tarafından gerçekleştirilir ve lisans şarttır. Hazırlanan rapor sonrasında bankaya ulaştırılır ve kullanacağınız kredinin miktarı oluşmuş olur.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 19 Ocak 2016 - 3:17:20

Benzer Konular

Yukarı Çık