Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Kredisi Borcunu Erken Kapatma İndirimi

Türkiye’de ve tüm dünyada konut kredisi oldukça rağbet görmektedir. Herkes ev sahibi olmak istemekte ve bunun için de bankalara başvurmaktadır. Kimi kişiler de yatırım amaçlı bir konut kredisi alarak almış olduğu evi kiraya vererek kazanç sağlayıp borcunu ödemeye yönelmektedir.

ev alacaklara verilecek destek

Tüketici konut kredisine yapacağı ödemenin zamanına göre erken ödeme tazminatını ödemek durumundadır. Kalan vade süresinin 36 aydan daha az ya da daha fazla olmasına yönelik erken ödeme tazminatı değişmektedir. 29369 sayılı resmi gazete’de 28 Mayıs 2015’ de yayınlanmış olan ve 28 Kasım 2015’de yürülüğe giren konut finansman sözleşmeleri yönetmeliğinde bulunan Tarafların Hak ve Yükümlülükleri Bölümü 11.Maddesinde yer alan tüketicinin konut kredisi borcunu erken ödemesi nedeniyle uygulanacak bazı durumlar söz konusudur. Bu maddeye göre tüketici, konut finansman kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamı veya bir taksit tutarından az olmamak üzere bir tutarı kredi vadesinden önce ödeyebilme imkanına sahiptir.

Erken Kredi Kapatma İndirimi Hesapla

Zamanından önce ödenen miktara göre de uygun gerekli indirimler yapılmak zorundadır. İnternet sitelerinde bulunan erken ödeme tazminatı hesaplanabilmektedir. Kalan vade 90 ay olduğunda kanunda belirtilen 36 ayı aşmış olduğunda bu tutar üzerinden %2 erken ödeme tazminatı bulunmaktadır. Kalan vade 36 aydan az ise erken ödeme tazminatı %1 olarak belirlenmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 28 Aralık 2015 - 12:13:02

Benzer Konular

Yukarı Çık