Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Ev sahibi olmak ve kiradan kurtulmak isteyen vatandaşlar, birikimleri ile birlikte konut kredisi de alarak aylık uygun taksitler ile kira ödemek yerine kredi taksiti ödeyerek ev satın alabiliyorlar. Aylık %0,80’den başlayan faiz oranları ile konut kredisi almak isteyen tüketicilere 180, 240 hatta 360 aya varan vade seçenekleri sunuluyor. Peki, konut kredisi almak için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor? Konut kredisi için gerekli kriterler neler? Kimler konut kredisi alabilir?

Konut kredisi almak isteyen bir tüketici, öncelikle bankaların sunduğu kredi kampanyaları arasında karşılaştırma yaparak kendisine en uygun kampanyayı seçtikten sonra, kredi çekmek için gerekli belgeler ile birlikte şubeye gider. Artık şubeden başvurunun yanı sıra; internet bankacılığı ya da SMS bankacılığı ile de konut kredisi başvurusu yapmak mümkün. Birkaç dakika içinde cevabını aldığınızda eğer “başvurunuz değerlendirmeye alınmış, olumlu yanıt verilememektedir” gibi bir yanıt aldıysanız bunun neden olduğunu anlamayabilirsiniz. Bu durumda size neden konut kredisi çıkmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamında sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Öncelikle konut kredisi başvurusu için gerekli evraklara bir bakalım…

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Gelirini gösteren belge
  • Emekliler için maaş cüzdanı fotokopisi
  • Adınıza düzenlenmiş son 3 aya ait fatura,
  • İkametgah belgesi
  • Konut kredisi başvuru formu

Bu belgeler ile birlikte şubeye giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Şubeden başvuru yapmayacaksanız, internet, telefon ya da SMS bankacılığı kanalları aracılığıyla yapacağınız kredi başvurularında da belgelenebilir net gelirinizin ve kredi notunuzun uygun olması gerekiyor. Kimler konut kredisi alabilir diye merak ediyor ve konut kredisine uygun bir aday olup olmadığınızı merak ediyorsanız şu maddelere göz atabilirsiniz;

1) Düzenli Bir Gelir

Düzenli bir gelire sahipseniz, sigortanız varsa ve aynı iş yerinde 6 aydan uzun süredir çalışıyorsanız, kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi başvurularında, düzenli bir gelirinizin olması tek başına yeterli bir kriter değildir.

2) Mevcut Borç Durumu 

Ödemekte olduğunuz bir ihtiyaç ya da taşıt kredisi varsa, mevcut borç durumunuz riskli bir durumdaysa konut kredisi almanız zorlaşabilir. Konut kredisi alabilmek için ödemekte olduğunuz başka bir kredi borcunuzun daha olmaması sizin için avantajlı bir durumdur.

3) Kredi Siciliniz

Geçmişte yaptığınız kredi borcu gecikmeleri, şuanda yapmak istediğiniz konut kredisi başvurusu için başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesine neden olabilir. O nedenle kredi yapmadan önce, kredi sicilinizin uygun olmasına özen gösterin. Son 5 yıllık finansal hareketlerinizde yasal takibe alınma, icralık olma gibi durumlar varsa, yeni bir kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma şansı da düşecektir.

Yine de konut ve taşıt kredilerinde banka teminat olarak o konutu ya da taşıtı aldığından, düzenli bir gelirinizin olması ve kredi taksitlerini ödeyecek durumda olmanız halinde konut kredisi başvurularınızın olumlu sonuçlanma şansı da daha yüksektir. Bankalar, gerekli gördüğü durumlarda kefil ve ek belge talep edebilir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 22 Kasım 2016 - 6:40:12

Benzer Konular

Yukarı Çık