Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kentsel Dönüşüm Kredi Faiz Desteği

Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli konutlar için;sadece deprem,sel,çığ gibi doğal afetlerden değil ekonomik ömrünü tamamlayan,çökme veya yıkılma tehlikesi olan herkese faiz desteği verecektir. Vatandaş öncelikle lisanslı bir kuruluşa başvurarak konutunun riskli olup olmadığını inceletip tescil ettirecektir.

Kentsel Dönüşüm Kredi Hesaplama

Bu tescil raporunu lisanslı kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilecek. Rapor uygun bulunursa Tapu Ve kadastro Genel Müdürlüğüne gidecek. Böylece riskli olarak belirlenen bina kullanılacak krediye göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığından faiz desteği alabilecektir. Kredi başvurusu bankaya yapılacaktır.

kentsel dönüşüm kredi

kentsel dönüşüm kredi

Kentsel Dönüşümde konut veya iş yerini bireysel imkanlarıyla edinmek isteyenlere “edinme kredisi” verilecektir. Konut edinme kredisinde faiz desteği oranı 400 baz puan, azami ödemesiz dönem 1 yıl, azami vade 10 yıl, anapara tutarı için üst limit 100 bin olacaktır. İş yeri edinme kredisinde faiz desteği oranın 300 baz puan, faiz desteği oranı 300 baz puan, azami ödemesiz dönem 1 yıl, azami vade 7 yıl, anapara tutarı için üst limit 100 bin liradır.

Kredi miktarının ne şekilde alınacağı malik ve banka arasında yapılan anlaşma koşullarınca belirlenecektir. Konut veye iş yerini satın almak isteyen hak sahipleri:

  • İş yeri veya konut A sınıfı enerji verimliliği belgesine sahipse faiz desteği oranı konut için%5,iş yeri için %4
  • B sınıfı enerji verimliliği belgesine sahip ise konut için faiz desteği %4,5 ,iş yeri için %3,5
  • Normal standartlarda ise  faiz desteği konut için %4,iş yeri için %3’tür

Bu oranlar çerçevesinde Çevre Bakanlığının protokol imzaladığı bankalardan kullanılacak kredi desteğinin alınabilmesi için bankaya A ve B sınıfı enerji verimlilik belgelerinin bildirilmesi esastır.Belgeler ibraz edilmediği takdir de faiz desteği konut için %4,iş yeri için %3 olarak uygulanacaktır.

Faiz desteği yanı sıra hiçbir harç ve vergide alınmayacaktır. Ayrıca 1 yıllık kira yardımı da yapılacaktır.

Kategori: Genel, Ziraat Bank Kredi Başvurusu
Yazar: Tarih: 2 Şubat 2016 - 12:55:55

Benzer Konular

Yukarı Çık