Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Katılım Bankalarından Kredi Çekmek Caiz Mi?

Katılım bankaları, diğer bankalar gibi faizle çalışmayan bankalardır. Kar ve zarar oranlarıyla çalışmaktadırlar. Bir çok kişi bankalardan çektiği zaman veya paranızı değerlendirmek istediği zaman faiz oranları ile çalıştıkları için caiz olmadıklarını düşünür. Evet dinimizde faiz caiz değildir. Yalnız alım satım ve bundan doğabilecek bekleme sürelerinden zararın karşılanması caiz kılınmıştır. Yani bir bir mülk alıyorsanız ve bir kurumdan yardım istediniz, bu kurum size belirli bir vade ile belirli taksitlere böldü, bekleme süresi için de artı bir miktar daha para üzeri koydu. Bir nevi zararını karşılamak için, ticaret gibi düşünün, bu şekilde yapılan işlemlerden bahsediyorum.  Ama katılım bankaları konusu da çok taşılan bir konu diyebiliriz. Çoğu kişi faiz kelimesinin değiştirilmiş hali olarak kar veya zarar diye konulması olarak düşünmekte. Çoğu kişi de bunun caiz olduğunu düşünmekte. Ama katılım bankalarından kredi çekme konusunda belirlenen bir kar oranı vardır.

katılım bankaları

katılım bankaları

Siz bu kar oranı ile ödemeyi kabul ederseniz, size belirli miktarlarda kredi imkanı sunulmaktadır. Dinimiz de kar ve zarar oranlarıyla yapılan satışlar caizdir. Bu nedenle Katılım bankalarından alınan ev, araç, arsa gibi kredilerinizde faiz uygulaması olmamaktadır. Dini işlemler ile hesaplamalar yapılmaktadır. Bu konuda bir çok din adamlarının açıklamaları bulunmakta. Bir çok din adamlarının da açıklamaların da Katılım Bankalarının faiz ile işlemediği için kredi çekmenin caiz olduğunu söylemektedirler. Diğer bankalardan çekeceğiniz kredilerin gecikme faizleri bulunmaktadır. Ama katılım bankalarında en başta aldığınız kredinin sözleşmesinde, böyle bir gecikme söz konusu olduğunda enflasyon oranları ile vade farkı alınır diye bir ibare söz konusu ise ve siz bunun kabul ediyorsanız bu caizdir. Ama diğer bankalarda bu gibi gecikme faiz oranları ile pek belirtilmemektedir. Yani bu sözleşmede  bu vade farkından sizin her konuda haberiniz olması gerekir.

Sizin haberiniz dışında alınan faiz oranları caiz değildir. Evet bu konuda değişik fikirler vardır. Ama hangisi tam doğru hangisi değil, insanın biraz kafası karışıyor. Bir çok kişi faizin caiz mi değil mi konusunda pek ilgi konusu olmayabilir. Ama dinimizde böyle bir faiz haram gerçeği de bilinmekte. Pek mümkün olmasa da, hiçbir bankadan kredi çekmemek veya yaptırım yapmamak bence en doğrusu. Yatırımınızı devre mülk olarak yapmak veya değerli bir zinnet eşyası olarak yapmak bu konuda daha mantıklı olabilir. Dediğimi gibi hayat şartları gereği pek mümkün değil ama yapacak bir şey de yok.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 29 Nisan 2016 - 1:00:15

Benzer Konular

Yukarı Çık