Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kare Kodlu Çekler Ne Zaman Başlayacak

Türkiye çek kullanımında yeni bir döneme başlıyor. Kare kodlu çekler ile birlikte yepyeni bir uygulamaya başlayacak olan bankacılık ve finans sektörü bu sayede çekler üzerinde meydana gelen anlaşmazlık ve suistimalleri en aza indirmeye çalışıyor.  ile birlikte artık çekler çok daha güvenilir bir şekilde kullanılabilecek. Bu çekin kullanılma amacı ise karşılıksız çek riskinin azaltılması ve iç piyasada ticaretin daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi. Bu nedenle kare kodlu çek, uzun zamandır çalışılan bir proje olarak yer alıyor. Bu proje üzerinde TOBB’un Kredi Kayıt Bürosu titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Sonuçta da kare kodlu çek uygulamasına geçilmeye karar verildi. Yapılan resmi açıklama ile birlikte kare kodlu çeklere pilot uygulama olarak 15 Haziran’da başlandı.  Karekodlu çekin tanıtım lansmanı ise TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katıldığı toplantı ile basın mensupların yer aldığı toplantıda açıklandı.

Kare kodlu çekin lansman toplantısında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Bu çekin tanıtımında Hisarcıklıoğlu tarafından kullanılan ifadelerde; karekodlu çek ile ticaret hayatını doğrudan ve olumlu yönde etkileyeceği belirtildi. Bu çekler ile birlikte yeni ve çok önemli finansal ürüne kavuşulacağı da bildirildi. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu çek üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını da özellikle söyledi.

kare kodlu çek

kare kodlu çek

Son zamanlarda çekler konusunda büyük bir sorun yaşandığı ve bunun içinde de Avrupa’da da sayılı örneği olarak kare kodlu çek uygulamasına geçileceği belirtildi. Hisarcıklıoğlu basın toplantısında sözlerine şu şekilde devam etti. “Hepimizin malumu, ticarette vadeli alım-satımlar önemli bir yer tutar. Çünkü reel sektörde sermaye çoğunlukla kıttır ve finansmana erişim de her zaman kolay ve ucuz değildir. Özellikle de vadeli çek, şirketlerimiz için önemli bir finansman kaynağıdır. Vadeli ticari işlemlerin ekonomideki ağırlığıyla ilgili bir örnek vereyim. Türkiye’deki tüm şirketlerin yurt içi satış ciroları, yani toplam yurt içi ticaret hacmi, 2014 yılında 3,7 trilyon lira civarındadır. Bu yurt içi ticaret hacminin de yaklaşık üçte ikisinin, yani 2,4 trilyon lirasının, vadeli işlemlerle yapıldığını tahmin ediyoruz. İşte vadeli ticaret, ekonomide bu kadar büyük yer tutuyor

Basın mensuplarına bu şekilde açıklamalarda bulunan Rıfat Hisarcıklıoğlu, kare kodlu çekler ile birlikte vergi, banka ve müşteri arasında yer alan zincirin de daha sağlıklı bir şekilde devam edeceğini belirtti.

Çek kullanımının Türkiye’nin ikinci finansal inovasyonu olarak değerlendiren TOBB Genel Başkanı; ayda 2 milyon civarında çek düzenlendiğinden bahsetti. Bununla birlikte karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasından sonra daha dikkatli olunduğu üzerinde de duruldu. Reel sektörde de çekler üzerinde daha sağlam ve sağlıklı bir ortamın oluşması için kare kodlu çeklerin bir an önce yaygınlaşması gerektiği bildirildi.

Kare kodlu çekler ile birlikte artık karşılıksız çek ve dolandırıcılık gibi olayların önüne geçilecek. Kare kodlu çekler sayesinde her bir çekin ayrı bir kaydı olacak. Bu sayede çeklerin sahte olarak üretilmesinin önüne geçilecek. Bankalar da kare kodlu çeklerin sistemini okuyan bir araca sahip olacak. Bu sayede finans ve bankacılık alanında da kare kodlu çekler ile birlikte anlaşmazlıkların ve mağduriyetlerin ortadan kalkması sağlanacak.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 7 Temmuz 2016 - 11:19:17

Benzer Konular

Yukarı Çık