Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kara Listedeyken Kredi Alabilir Miyim?

Bankalardan daha önceki dönemlerde alınan kredilerin zor ödenmesi nedeniyle kara listede veya kırmızı listede olan kişilerin, bankalar ile yeniden işlem yapması çok kolay bir iş değildir. Alınan kredilerin o dönem için düşünülmeden çekilmesi, taksitlerinin hesaplanmadan kredinin alınması ve kredi notu sistemi olmadığı için bankaların daha kolay bir şekilde kredi vermesi, son 10 yılda bankalara borcu olan kişi sayısını 1 milyon seviyelerine yaklaştırmıştır. Durum böyle olunca batık kredilerin çoğalması, vatandaşların üzerindeki yükün artması ve kredi faiz oranlarının çok yüksek olması kaçınılmaz olmaktadır. İlk olarak kredilerin faizlerinde bir iyileştirme yapan BDDK daha sonra bu durumun çözüm olmadığını anlamış ve kredi notu sistemini uygulamaya koymuştur.

banka kara liste sorgulama

banka kara liste sorgulama

Kara Listedeyken Kredi Almanın Püf Noktaları

Kredi notu sistemi sayesinde, bankaların müşterilerini daha iyi tanıması ve müşterilerin bankalara verdiği güveninin daha doğru bir şekilde ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bu önlem amacına da ulaşmıştır. Bankalardan kredi alamayan kişilerin ortak özelliği kredi notunun düşük olmasıdır. Kredi notu düşük olması nedeniyle kredi alamayan kişilerin çoğu da aynı zamanda kara listede yer almaktadır. Kara liste, bankalardan alınan kredilerin zamanında ödenmemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kara listeye girmek kişilerin sicilini çok olumsuz etkilemektedir. Bu da otomatik olarak kredi notunu düşürmektedir.

Banka Kara Liste Sorgulama

Kara listede olan kişilerin kredi notu 0 ile 1200 puan arasındadır. Bu da kredi almak için yeterli değildir. Kara listede olan kişilerin bankalardan kredi alması neredeyse imkansızdır. Ancak alternatif kredi alma yöntemleri bu kişilerin derdine çare olabilir. Kredilerin alternatifleri de komisyonla veya senetle kredi alma olarak gösterilebilir. Bu kişilerden kredi alan kişiler, kredi notu olmadan işlemlerine devam edebilmektedir. Kredi notu, sadece bankaların istediği bir veridir.

Kara Listedekilerin Kredi Başvuru Adresi

Kredi almak isteyen kişiler, aylık gelirleri doğrultusunda tefecilerden veya aracı kurumlardan kredi alabilir. Senetle kredilerde alınmak istenen toptan miktar ile bir faiz oranı üzerinde anlaşma sağlanır. Krediler senet ile borçluya bağlanır. Bu krediler her ay aylık olarak ödenir ve işlemler başlar. Senetin dışında komisyonla kredi alan kişiler, aracı kurumlar ile bankalardan alamadıkları kredilerini bu kendisi için çıkarttırarak nakit sorununu da elden para alarak çözebilir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 28 Nisan 2016 - 8:12:55

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. abdulah dedi ki:

    50.000 tl ihtiyacım var aylık 2.000-2500 ödeme yapabilirim

  2. Tülay dedi ki:

    Çok acil 25.000 TL paraya ihtiyacım var. Kara listedeyim ama halen nakit ihtiyaçların var ne olacak bilmiyorum.

  3. Uguk dedi ki:

    Merhaba kara listedeyim 3 yıl önce kapadım borcumu ama ne kredi alabiliyorum ne de kredi kartı veriyorlar. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Yukarı Çık