Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kara Listede Olan Kişiler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi kartı borçlarının ödenmesi için yasal süre 90 gündür. Bu süreyi aşan kredi kartı kullanıcıları borcundan dolayı yasal takibe alınır ve icralık olur; akabinde de artık kara listedeki yerini alır. Bunu bir bakkalın kara kaplı defteri gibi düşünebiliriz. Mahalle esnafında eskiden veresiye sistemi oldukça yaygındı. Aileler ay içinde bakkaldan yaptıkları harcamalarını ay başında maaşlarını aldıklarında yaparlardı. Bazıları ise aradan aylar geçmesine rağmen borcunu yapmazdı. Yani kredi kartı da veresiye gibi “önce harca sonra öde” mantığına dayalı. Daha sonra ödeme sözü ile yaptığınız kartlı alışverişleri ödeme günü geldiğinde geri ödemeniz gerekiyor. Bunu yapmadığınız takdirde kara listeye alınırsınız. Bundan sonraki süreçte mevcut borcunuzun tamamını ödeseniz bile, kara listeden çıkmanız yıllar alır. Peki, kara listede olan kişiler kredi kartı alabilir mi?

Kara listeye alınan kişilerin kredi skoru genellikle 0’dır; “yani çok riskli gruptadır”. Dolayısıyla bu kişilerin yaptıkları yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurularının olumlu değerlendirilmesi çok zordur. Düzenli bir geliriniz olsa bile kara listede olmanız durumunda kredi almanız zorlaşır. Bu durumda yapabileceğiniz iki şey var; biri kefil göstermek, diğeri de ipotekli kredi talebinde bulunmak. Kefil göstermeniz durumunda banka başvurunuzu olumlu ya da olumsuz değerlendirebilir. Son dönemde kart borçlarınızı ödeme düzeniniz de oldukça önemli. Kredi borcunuzdan dolayı kara listeye alındıktan sonra, mevcut kredi kartınızın ödemelerini düzenli yapmalısınız. Bu, 0 olan kredi notunuzu biraz olsun yükseltmenize yardımcı olur. Eğer geçmiş borçlarınızdan dolayı kara listeye alındıysanız ve kredi kartı başvurusunda bulunmak istiyorsanız başvuruda bulunmadan önce;

  • Kendinize bir banka hesabı açın ve birikimlerinizi bu hesaba yatırın. Vadesiz ya da vadeli olması fark etmez. Bankada bir miktar birikiminizin olması, kredi skorunuza da olumlu yansıyacak.
  • Maaşınızı bu hesaba yatırıp, harcamalarınızı bu hesaptan yapın. Banka hesabınızı düzenli olarak kullanmanız yeni bir kredi kartı başvurusunda işinize yarayabilir.
  • Banka hesabınıza otomatik fatura talimatı verin. Bu da kredi notunuza olumlu yansıyacak.

Bazı bankalar kredi notu düşük olan tüketicilere de kredi kartı verebiliyor. Bunun için daha küçük bankaları tercih etmeniz, başvurunuzun olumlu değerlendirme şansını arttıracaktır. Ama siz yine de borcunuzdan dolayı kara listeye alınmamaya dikkat edin. Kredi kartınızın ödeme günü geldiğinde en azından asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin. Bu, kredi notunuzun düşmesini ve yasal takibe alınmanızı önleyecektir.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 6 Kasım 2016 - 7:43:21

Benzer Konular

Yukarı Çık