Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İskonto İştirak Kredisi

İskonto kredisi hesaplama: Daha önceden aşina olmayan kişilerin merak ettikleri konuların başında gelir. Özellikle bankayla çok işi olmayan kişilerin, daha önce kredi kullanmaya ihtiyacı olmayanların duymadığı bu kavramı açıklayalım.

Bankadan kredi kullanabilmek için kredi kullandırımına neden olan yasal kayıtlarda senet olarak geçen fakat halk arasında çek olarak da adı geçen kıymetli bir evrak vardır. Fakat bu kredi kullanma işlemi normal ihtiyaç kredisi benzeri bireysel kredilerden farklıdır. kullanım amacı bir menkul değerin bankadan satın alınarak karşılığında nakit para ödenmesidir.

Bir nevi takas sistemi gibidir.  Teminat olarak gösterilen çekin tutarı kadar cari hesap borçlu kişiye açılır. Kredi limitinin tamamı kişiye peşin olarak kullandırılır. Banka vadesi geldiği zaman teminat gösterilen çekin sahibinden alacağını tahsil eder.

Çekler gününde ödendiği sürece iki taraf için de bir sorun oluşturmaz. Hatta piyasa koşullarından, faiz oranlarından etkilenmediği için kredi kullanan bireyler için daha hesaplı yöntemdir. Eğer çekler gününde ödenmezse birey 10 gün içinde çek tutarı kadar parayı bankaya yatırmakla yükümlüdür.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 27 Ocak 2016 - 12:32:24

Benzer Konular

Yukarı Çık