Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


İş Yerinde Banka Pos Cihazı Kullanmak Caiz Mi?

İşi yerinde pos cihazı kullanmak caiz mi? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda, kredi kartı kullanmak caiz mi, sorularına karşılık olarak yapılan açıklamalara iş yerinde pos cihazı kullanmak caiz mi sorusunun yanıtı da eklendi. Günümüz koşulları düşünüldüğünde, Başkanlık tarafından yapılan açıklamalarda, kredi kartı borcu gününde, faize düşmeden ödendiği takdirde, kredi kartı kullanmak caizdir. Bu açıklamadan yola çıkarak, iş yerinde pos cihazı kullanmak caiz mi, sorusu da evet yanıtını buluyor.

İş yerinde pos cihazı kullanmak caiz mi? Başkanlık tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, iş yerinde pos cihazı kullanmak caiz olarak kabul ediliyor. İş yerinin, bankaya pos cihazı kullanım ücreti olarak ödediği fark ise, hizmet bedeli olarak yer aldığı için, faiz olarak nitelendirilmiyor. Bu yüzden, banklara aracılık işlemleri (pos cihazları) için ödenilen ücretler faiz sayılmıyor. İş yerinde pos cihazı kullanmak caizdir diyebiliriz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sayfasını inceleyebilirsiniz.

Banka pos cihazı kullanmak haram mı, son dönemlerin en merak edilen soruları arasında. Bu soruyu, kredi kartı kullanmak caiz mi, kredi kartı puanları kullanmak caiz mi, soruları devam ediyor. Günümüz koşulları değerlendirildiğinde, senetle alış verişin kalktığı ortamda, zaruri ihtiyaçlar için, yeterli nakit paranın denkleştirilememesinden kaynaklı olarak, Diyanet Başkanlığı bu soruların cevaplarını merak edenler için, konular dahilinde açıklamlar yapmaya devam ediyor.

Bankaların Pos Cihazından Aldıkları Komisyon Caiz midir?

Diyanet tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, bir ürünü kredi kartı kullanarak almak caiz olarak kabul ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta, kredi kartı borcunun, faize binmeden, zamanında, düzenli olarak ödenmesi. Kredi kartı kullanımı caiz olduğu için, banka pos cihazı kullanımı caiz oluyor. Zaruri ihtiyaçlar için, kredi kartı ile, ederinden daha fazla ücret ödeyerek alınan ürünler, istenildiği takdirde, çok daha düşük fiyata satılabiliyor. Diyanet işlerinin yaptığı açıklamalarda bunun için de bir sakınca olmadığı söyleniyor. Bu konular ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, Diyanet İşleri Başkalığı’nın resmi internet sayfasında yer alan, sıkça sorulan sorular bölümüne göz atabilirsiniz. Yeterli yanıtlara ulaşamadığınızı düşünürseniz, başkanlığa direk ulaşarak, sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 29 Mayıs 2015 - 12:35:30

Benzer Konular

Yukarı Çık