Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İngiltere Referandum Sonucu Dolar, Altın, Euro Ne Olur?

İngiltere 23 Haziran’da yaptığı referandum ile Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı aldı. Halkın yüzde 52’si, Brexit diyerek İngiltere’nin Avrupa Birliği’nin bir parçası olmayı reddetmesini sağladı. İngiltere referandumu sonucunda en büyük etki piyasalarda meydana geldi. Cuma günü olmasına rağmen piyasaları bir anda saman alevi etkisi de olsa harekete geçiren referandum sonucu, yeni haftada da etkilerine devam edecek. İngiltere’den çıkan ayrılık sonucu, bütün ülke piyasalarını etkilemiş durumda. Referandum sonrasında en büyük etkiyi ise sterlin gördü. Dolar karşısından tarihi rekor düşüşe imza atan sterlin, İngiliz halkının ayrılık kararı almasını neredeyse pişman olmasına neden oldu.

İngiltere’de yapılan araştırmalarda genelde yaşlıların ayrılık kararı aldığı gençlerin ise Avrupa Birliği yanlısı olduğu öğrenildi. Avrupa Birliği’nde olmasına rağmen ayrı para birimi kullanan ve farklı vize sistemini kullanan İngiltere şimdi birlikten tamamen çıktı. Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alınsa da İngiltere’nin resmi olarak Birlik’ten çıkma süreci 2 veya 10 yıl arasında gerçekleşebilir. Ancak referandumun piyasalara etkisi uzun süre devam edebilir.

ingiltere

ingiltere

Altın, Referandumdan çıkan sonuçtan sonra çok büyük bir yükselme yaşadı. Avrupa’nın ana finans şirketleri arasında yer alan Societe Generale’in emtia araştırma bölümünün yaptığı değerlendirmeye göre bu düşüş yeni haftada da devam edecek. Şirketin Uzak Asya müdürü Mark Keenan, yaptığı değerlendirmede İngiltere’nin AB’den ayrılması kararının çıkması durumunda altının güvenilir olmasından dolayı yükselmesine kesin gözle bakıyor. Piyasalarda her zaman güvenli liman olarak görülen altın fazla talebinden dolayı fiyatının yükseleceğini dile getirdi. Bu yükselmenin gerçekleşmesine rağmen yükselen doların bakır gibi metalleri baskı altına alacağını da ortaya konuyor. Bu durum sonucunda da yatırımcıların riskten kaçınma eğilimi göstereceği ve bunun da petrolü olumsuz etkileyeceği tahmin uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

Doların yükselmesine yeni haftada da devam edecek. Aynı şekilde sterlin karşısında değer kazanan dolar, euronın da TL karşısında değer kaybetmesine zaten oylamanın olduğu gün etki etmişti. Bu trendin yeni haftada da devam edeceği ve Euro’nun 2,24-2,28 bandından hafta boyunca devam edeceği ön görülüyor. Sterlinin değer kayının euro üzerinde de etkili olduğu böylece görülüyor.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 27 Haziran 2016 - 9:44:07

Benzer Konular

Yukarı Çık