Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

ING Bank Şikayet

ING Bank, müşterilerinin görüşlerine ve yaşadığı sorunların çözülmesine her zaman önem vermiştir. Bu sayede gerekli çalışmaların yapılması sağlanmakta ve ING Bank hizmetlerine aksamadan devam etmektedir. ING Bank müşteri hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde çalışması için bir değerlendirme komisyonu kurulmuştur. Bu komisyon, ING Bank şikayet başlığında yazılan müşteri problemleriyle birebir ilgilenmektedir. Böylece müşterilerin sorunları kısa bir süre içerisinde çözülmekte ve ING Bank eksiklerini daha iyi bir şekilde tespit edebilmektedir. ING Bank müşterilerinin görüşlerine, önerilerine ve şikayetlerine her zaman önem vermektedir. Bu sayede kısa bir sürede büyüyen önemli bir banka haline gelmiştir.

ing bank 2016

ing bank 2016

ING Bank müşteri temsilcilerinin yetişemediği durumlarda bu şikayet bölümünü kullanabilir ve sorunlarınızı farklı bir yöntemle ING Bank’a iletebilirsiniz. ING Bank müşteri hizmetlerinde yer alan çalışanlar her bir şikayeti ayrı olarak değerlendirmekte ve müşterilerin sorunlarına özel çözümler üretmektedir. Siz de ING Bank ile ilgili şikayetlerinizi aşağıdaki bölüme yazabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi de girilmesini isteyerek banka ile doğrudan iletişime geçebilmeyi sağlayabilirsiniz.

İng Şikayet

Ben İninal Kart kullanıyorum 4.5 G ye geçtiğim için 3D işlem yapmıştım 48 saat beklemem söylendi ve sonra sorunun sizden olduğu söylendi sizinle iletişime geçtim sizde bir şey demediniz ve sonrada hesabınız bloke edilmiştir dedi bunun anlamı nedir yani sırf 4.5 G ye geçtiğim için 3D işlem yapamıyorum.

Kategori: İNG Bank
Yazar: Tarih: 29 Nisan 2016 - 8:19:45

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Abdurrahman CİVELEK dedi ki:

    ing bank müşterisiyim,hem kredilerim hem de kartlarım var,5 yıldan beri kullandığım ing bank internet hasabıma 10 günden beri giremiyorum,teknik arızamı var,nedir anlayamadım,yardımcı olmanız dileğiyle. 12/12/2012

  2. mehmet dedi ki:

    sayın yetkili,01/08/2016 saat 01:05 de Serap ismindeki müşteri temsilciniz ile yaptığım görüşmede kendisine bir olumsuz sözüm olmamasına rağmen sesini yükselterek hoş olmayan davranış sergilemiştir.Söz konusu müşteriniz hakkında işlem yapılarak tarafıma bilgi verilmesini rica ederim.

Yukarı Çık