Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İlk Kredi Notu Puanı Ne Zaman Verilir?

Değişen ve gelişen bir dünyada ihtiyaçların ve isteklerin artmasıyla birlikte kişiler Kredilere yönelmektedirler. Kredi çekerken borçlunun ve alacaklının aklında sorular birikmekte ve her iki taraf içinde büyük bir güven gerekmektedir. Bu güveni sağlayabilmek adına bankalar yeni fikirler ve yeni projeler üretmektedirler. Bunlardan biriside findeks kredi notudur. Alış veriş içerisinde olunan kişilerin bağlılık ve güven duygusunu ölçen bir not sistemidir.

kredi notu

Bankalar kişilerin T.C. kimlik numaraları ile gelir durumlarını bazı istatistiklere göre hesaplayıp bu hesaplamayla birlikte findex kredi notu vermektedir. Düzenli ve zamanında yapılan ödemeler ne kadar istikrarlı bir şekilde devam ederse kredi notu da o kadar yüksek verilmektedir. Kredi notunun yüksek veya düşük olması kişilerin yapmış olduğu zamanında ödemeler ve sözünü tutmanın bir güvencesi olarak belirlenmektedir. Aynı zamanda ödemelerini aksatıp zamanında ödemeyen kişilerinde findex kredi notları oldukça düşük olmaktadır.

Kredi Notuna Göre Kredi Başvurusu Onaylanır

Bankalar bu kredi notlarını kişilerin kredi başvuruları sonucunda değerlendirdikten sonra findex kredi notu yüksek olan vatandaşların başvuru sonuçları olumlu cevap alır. Kredi borcu ödenirken aynı zamanda düzenli ödemeler sayesinde istenilen başka bir kredi alma işlemi için zemin hazırlanmış olmaktadır.Banka kredi notu nedir? kredi notu nasıl öğrenilir daha önce ki yazılarımızda da uzun uzadıya anlattık, ilk kredi notu puanı ne zaman verilir kısaca bu konu hakkında bilgilerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz. Genel olarak duruma bakılınca herkesin kredi notu var, sadece aktif olamayanlar söz konusu.

KREDİ NOTUM OLUŞMAYA BAŞLIYOR MU?

Bankadan hiç kredi almadınız, hiç kredi kartı kullanmadıysanız kredi notunuz sistem üzerinde 0 olarak görülür. Yani kredi notu puanınız 0 şeklindedir. Eğer kredi alır ya da kredi kartı kullanırsanız bu not hareketlenmeye ve değer kazanmaya başlar.

Kredi aldığınız da ya da kredi notu kullandığınız da eğer ödemelerinizi düzenli yaparsanız bu puan artmaya başlar ama kredi çeker ve ödemelerinizi düzenli yapmaz iseniz bu sefer kredi notunuz düşüş yaşayacaktır. Bankaların kredi notu düşük olanlara kredi vermediği bahsettik bunun yanı sıra kredi puanı 0 olanlar da kolay şekilde bankadan kredi alamazlar.

Kredi notu referans ifade etmektedir. Düşük olması kötü referans olduğunu 0 olması da nötr referans olduğunu göstermektedir.

Kategori: Genel, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 8 Kasım 2015 - 4:46:27

Benzer Konular

Yukarı Çık