Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İlk Kez Kredi Çekeceğim Korkuyorum

Bankalardan kredi veya kredi kartı almak için, kredi notunuzun yüksek olması ve bankalardaki daha önceki ödemelerinizi düzenli yapmış olmanız gerekmektedir. Bankalarlar hiç çalışmayan kişilerin kredi notları olmaz. Çünkü kredi notunuzun oluşabilmesi için, daha önce bankalar ile çalışmış olmanız gerekmektedir. Eğer bankalardan kredi almak istiyorsanız, bir bankadan kredi kartı alıp kullanmanız ve ödemelerini düzenli yapmanız gerekmektedir. Ödemelerinizin düzenli olması gerekir ki, kredi notunuz yüksek olsun. Uzun süredir kredi kartı kullanıyorsanız, ödemeleriniz de düzenli ise, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İlk defa kredi bulunmanız tabi ki sizi biraz korkutabilir. Ama çekeceğiniz miktarı ve aylık ödemelerinizi bütçenize göre ayarlarsanız, ödeme güçlüğü çekmeyeceğinizi düşünüyorsanız korkmanıza gerek yok. Bir de çalışacağınız bankayı çok iyi araştırın. Faiz oranlarını, kampanyalarını, size sunacakları avantajları sizin için uygun olmasına dikkat edin.

ilk kredi çekme korkusu

ilk kredi çekme korkusu

Kredi kampanyaları bankadan bankaya değişmektedir. Bankaların WEB sitelerinden tüm bankaların kampanyalarını araştırabilirsiniz. Tüm bankalar ihtiyaç kredilerini 36 ay, araç kredilerini 48 ay, konut kredilerini 120 ay vade ile vermektedir. Kredilerde son yapılan düzenlemeler ile, gelir belgenizde belirtiğiniz gelirinizin %45 oranında aylık ödemeleriniz olacak şekilde kredi istediğiniz kabul edilmektedir. Ama ev kredileri için bu oran biraz daha yüksek olur. Sadece ihtiyaç ve araç kredileri için bu oran uygulanmaktadır. Bütçenizi aşan bir kredi başvurusunda bulunmamanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bir aylık bir ödeme değil sonuçta.

Uzun vadeli düşünmeniz önemli. Bir iki ay ödemelerinizi gerçekleştirmediğiniz taktirde, taksitleriniz yığılacak ve iyice ödeyemeceğiniz bir durum ile karşılaşabilirsiniz. Daha sonrasında takibe alınmamanız için önemli. Bütçesini aşıpta kredilerini ödeyemeyip hacizlik olan milyonca insan var. Bu durumları yaşamak gerçekten kolay bir şey değil. Bankaların kolay kredi vermelerine pek güvenmeyin. Taksitleri ödenmediği taktirde, hele birde banka avukatlarına düştüğünüz zaman borçlarınızı iki katına yükseltip, paralarını almak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Biraz bu yazıları okuduktan sonra içiniz kararmış olabilir. Ama her şeyi en başında bilmek, sizin yararınıza olacaktır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 8 Mayıs 2016 - 10:00:24

Benzer Konular

Yukarı Çık