Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İhtiyaç Kredileri Maaşa Göre Verilecek

Bir çoğumuz en ufak bir nakit ihtiyacımızda bankalardan ihtiyaç kredisi çekeriz. Bir çok banka çeşitli kampanyalar yaparak ta bizi cazip etmektedir. Artan miktarda ihtiyaç kredisi, azalan miktarda ihtiyaç kredisi, üç ayda bir ödemeli ihtiyaç kredisi,ertelemeli ihtiyaç kredisi, diye bir çok avantajlarla olan krediler. Hatta bir çoğumuzun birkaç bankadan çekilmiş kredileri var.  Kredi çekmek ihtiyacımızı gidermek güzel ama ödemek çok zor. Günümüzde kredi mağdurları çok. Ödeyemeyip icralık olan kişiler günümüzde çok fazla. Yetkililer bu tür mağduriyetleri önlemek için bir çok kısıtlamalar getirdi.

Maaşa Göre Kredi Dönemi Başlıyor..

Artık herkes, istediği miktarda ihtiyaç kredisi çekemeyecek.İlk önce ihtiyaç kredisi taksit miktarları 36 ayı geçmeyecek. Bankaya vermiş olduğunuz bordronuzdaki net maaşınızın yarısı kadar taksit ödemeli verilecek. Örneğin; asgari ücretle çalışıyorsunuz. 1300 TL nin yarısı, 700 TL taksit ödemeli olarak.

Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Alabilecek?

Yani bir asgari ücretle çalışan birisi en fazla 25,200 TL ihtiyaç kredisi çekebilecek. Tabi bu miktarda ihtiyaç kredisi alabilmeniz için sadece bu yeterli değil. Kredi notunuz da önemli. Kredi notunuz düşük ise,banka  size daha düşük kredi teklifinde bulunacaktır. Başka bir bankadan çektim, diğer bir bankadan çekerim diye düşünüyorsanız, zaten çektiğiniz krediler tüm bankalar da gözükmektedir.

Eğer diğer bankada taksit ödemeniz maaşınız yarısını karşılıyorsa red kararı alabilirsiniz. Yada maaşınız yarısından az ise, kalan kısmı kadar ancak diğer bir bankadan alabilirsiniz. Yetkilerin yapmış olduğu bu düzenlemeler aslında insanları kendilerinden de  korumak amacı gütmektedir. Çünkü çoğu insan maalesef çektikleri kredileri, çekerken değil de çektikten sonra ne yaptıkların anlamaktadır. Bu durumda hatta bazı insanların psikolojilerin bozulmasına bile sebep olmaktadır. Diğer bir taraftan da banka avukatlarında yığılan borç dosyaları. Sonuçta bu uygulama  bankaları da korumak için de yapılmıştır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 17 Mart 2016 - 8:39:08

Benzer Konular

Yukarı Çık