Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İban Numarasından Şube Kodu Bulma

Avrupa devletleri tarafından ilk olarak kullanılmaya başlayan ve açık ifadesi Uluslararası Banka Hesap Numarası olan IBAN 1 Eylül 2005 tarihinden beri ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Resmi Gazete’nin 27020 sayılı ve 10 Ekim 2008 tarihli sayısında IBAN’ın Türkiye’de kullanımı tanımlayan ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından hazırlanan tebliğ yayınlanmıştır.

Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO) ‘nun tanıdığı bir standart olan IBAN Avrupa Bankacılık Standartları Komitesi (ECBS) tarafından hazırlanmıştır. Para transferlerinde kullanımı mümkün olan hesaplar için geliştirilen sistemde en fazla 34 adet alfa numerik karakter bulunabilir. Ülkeler kendi ihtiyaçlarına uygun sayıyı kendileri belirlerler. Örnek olarak IBAN karakter sayısı Hollanda’da 18, İtalya’da 27, Almanya’da ise 22 olarak belirlenmiştir.

iban no kaç hanelidir

IBAN numarasındaki ilk iki karakter ülke kodunu ifade eder. GB ile başlayan IBAN numaraları İngiltere’yi, AT ile başlayanlar Avusturya’yı ifade ederken TR Türkiye’nin kodunu oluşturmaktadır. IBAN’ın 3 ve 4 üncü karakteri ise kontrol karakterleri olarak belirlenmiştir. Geriye kalan bölümler ise her ülkenin kendi kararlaştırdığı standart hesap numaralarıdır. Türkiye Bankalar Birliği konu üzerinde ilk çalışmalarına 2003 yılında başlayarak Türkiye için uygun olan IBAN yapısını belirlemiştir. Türkiye için IBAN karakter sayısı 26 olarak belirlenmiştir. Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de IBAN’ın ilk dört karakteri yukarıda ifade edildiği şekilde kullanılır. Sonra gelen beş hane hesabın ait olduğu bankayı tanımlar. Rezerv olarak tanımlanan ve şimdilik sıfır olarak belirlenmiş altıncı karakterden sonra geriye kalan on altı hane ise hesabı tanımlayan numara olmaktadır.

İlgili: Ibandan Hesap no Bulma ve Öğrenme

Hesap numarasını oluşturan bu 16 hanenin ne şekilde düzenleneceği hakkında oluşmuş standart bir uygulama bankalar arasında bulunmamaktadır. Sadece sayısal değerler kullanarak hesap numarası oluşturan bankaların yanında harfler kullanan bankalarda vardır. Şube kodu kullanılarak hesap numarası oluşturan bankaların yanında şube kodu uygulaması yapmayıp doğrudan hesap numarası belirleyen bankalarda bulunmaktadır. Ayrıca hesap cinsini yani TL veya döviz olma durumunu hesap numarasında belirten bankalar olduğu gibi bu tip ayrıma gitmeyen bankalarda bulunmaktadır. Özet olarak ibandan hesap no bulma mevcut numaranın son 16 hanesine bakmak demektir. Ancak ibandan hesap no bulma ile şube kodu bulmanın başka şeyler olduğu açıktır. Şube kodu için o bankanın hesap numarasını nasıl oluşturduğuna bakmak gerekir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 3 Kasım 2016 - 3:10:19

Benzer Konular

Yukarı Çık