Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Hizmet Kalitesi Yüksek Bankalar

Hepimizin öyle yada böyle bankayla bir işi oluyordur. Kimimiz sadece maaş alıyoruz, kimimiz ise neredeyse her işimiz bankayla ve nedendir ki bankaya gittiğimiz an, atm’den ya da internet bankacılığından işlem yaparken çabucak olmasını bekleriz hele ki şubeye gitmişsek o sıra gelmek bilmez önümüzde 3 kişi bile olsa oflar puflarız.

Bankacılık işlemlerinin rutin olarak hayatımızın bir parçası olduğunu düşünürsek bankacılık hizmetinin iyisine ulaşmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak için bir çaba sarf ederler. Hem devlet hemde özel bankalar bunun için uğraşırlar ancak yapılan analizler sonucu bunu hiçbirinin başaramadığı…

Kendinizden pay biçin bankaya gittiğinizde ilk gözünüze çarpan şey nedir? Bankanın bulunduğu binanın yapısı,girişi hatta park yeri, içinde bulunan araç gereçleri ve en önemlisi personeli. Bunu okurken ben bunları dikkat etmiyorum ki diyebilirsiniz ancak düşündüğünüzde bankanın bu tür özelliklerini gözünüzün önünden geçirebiliyorsunuz.Hizmet kalitesindeki diğer önemli faktör sözünü tutma reklamlarda sunulan kampanyalar, paranız şu gün yatacak gibi söylenen sözlerin zamanında tutulması.

Bir diğeri personelin davranışı bankaya gittiğinizde en gıcık olduğunuz şey personelin konuşurken yüzünüze değilde sürekli bilgisayar ekranına bakması değil mi? Halbuki hizmet kalitesini yükseltmede bununda rolü çok büyük. Nazik, bilgili ve müşteriye güven veren bir personeli bulunan bankada hizmetin iyi olduğu söylemek çok doğru olur. İlgi alaka ve hızlı bankacılık adına tecrübem olarak Kuveyttürk‘ü tek geçerim.

Kredi çeken müşteri ile sadece maaşını çekmeye gelen bir müşteriye ilgi farklı olursa bankacılık hizmetinin düşük seviyelerde olduğu söylenebilir. Bu bankaları az çok hepimiz biliyor ve o nedenle onun müşterisi oluyoruz.

Kategori: Kuveyt Türk Bankası
Yazar: Tarih: 24 Şubat 2016 - 12:01:15

Benzer Konular

Yukarı Çık