Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Hisse Senedi Teminatlarının Değerlendirilmesi

Öz kaynaklarını hesaplama yoluna gidebilen finansal sektör firmaları, varlıklarının değerlerini borsa üzerinden gösterebilir. Bununla birlikte sorumluluklarının değerini de hesaplayabilen şirketler, yıllık ve dönemlik olarak ortaya çıkan farkı değerlendirir.

Hisse senetleri ile birlikte imtiyazlı senetler ve teminatlı senetler, bu değerlendirmenin içerisinde yer alır. Bu senetlerin alınması kişiler tarafından satın alınmak zorunda değildir. Burada uygulanan yöntemin amacı hak tanıma ve hisse senedi teminatlarının değerlendirilmesidir.

Hisse senedi teminatları, alım opsiyonlarından bu özelliğinden dolayı ayrılabilmektedir. İleriki dönemlerde açılacak olan yeni hisseler ile birlikte yeni gelen hisse değerlerinin sahip olduğu değer arasındaki fark, hesaplanmaktadır. Opsiyonların süresi 10 ay içerisinde sona erebilir.

Teminatların süresi ise 10 yıldan başlamak üzere hiç bitmeden devam edebilir. Teminatlar değerlendirilirken bundan dolayı bir standart seviye belirlenmez. Hisse senedi teminatları ilk etapta fiyatlanmaktadır.

Elde edilen teminatların satışı yapılırken genelde açık artırma yöntemine gidilir. Hisselerde yapılan değişiklikler de senedin bitiş tarihine göre düzenlenmektedir. Piyasalardaki alım-satım gibi işlemler bu süreçte devam edebilir.

Kategori: Akbank
Yazar: Tarih: 8 Şubat 2016 - 8:03:03

Benzer Konular

Yukarı Çık