Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Hgs Müşteri – hgsmusteri.ptt.gov.tr Hgs İşlemleri

HGS, ücretli yol ve köprülerden geçişin hızlı bir biçimde ve kesintisiz olarak sağlanabilmesi adına geliştirilmiş olan bir sistemdir. Açılımı Hızlı Geçiş Sistemi olan bu sistem, araç ruhsat bilgilerine ve araç sahibinin kişisel bilgilerine ihtiyaç duyulan bir kayıt işlemi gerektirir. Bu kayıt işlemi http://hgsmusteri.ptt.gov.tr web adresinden yapılabildiği gibi müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesi, cep şubesi veya HGS anlaşmalı petrol istasyonlarından gerçekleştirilmektedir.

İlgili: PTT HGS Kart Sorgulama ve Yükleme İşlemleri

Bu kayıt işlemlerinin ardından araç ile geçiş gişelerinde bulunan okuyucu sistem arasında entegrasyonu sağlayacak olan bir etiket kullanıcılara verilir. Bu etiketin araç ön camını üst hizadan ortalayacak biçimde araçlara yapıştırılması istenmektedir. Bunun amacı ise gişelerden geçişlerde kolayca görünüm ve okunmanın yapılabilmesi olarak değerlendirilebilir.

Alınan etiket manyetik bir özellikte olup gişelerde bulunan okuyucu sistem ile etkileşim haline geçer. Bu etkileşim sırasında gerçekleşen durum ise etiketinizde yani HGS hesabınızda bulunan bakiyeden o anda geçmiş olduğunuz yola ait ücretin düşmesi işlemidir. Eğer ki hesabınızda bakiye bulunmuyorsa bu işlem yine de gerçekleşir ve hesabınıza eksi bakiye olarak yansır. Eksi bakiye durumu, hesabınıza bakiye yani para yüklediğiniz zaman yüklediğiniz bakiyeden kesilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir durum bulunmaktadır. Ücretli yol gişelerinden geçtiniz ve hesabınızda bakiye bulunmuyor, bu size eksi bakiye olarak yansır fakat 15 gün içerisinde hesabınıza bakiye yüklemez iseniz bu durum eksi bakiye olmaktan çıkıp ceza olarak size yansır bu da geçiş ücretinin yaklaşık 10 katı olarak ilk yüklemenizde sizden kesilir.

Aynı durum HGS etiketi olmayan araçların HGS gişelerinden geçmesi durumunda da yani ücretli yolları kullanılması durumunda da geçerlidir. Bu yollardan HGS etiketi olmayan aracınızla geçtiğinizde durum size ceza olarak yansır yalnız 15 gün içerisinde HGS etiketi satın almak için hgs müşteri internet sitesi veya belirtilen diğer seçeneklerden birisine başvurduğunuzda araç ruhsat bilgilerine ve plakanıza göre düzenlenen bir Hızlı Geçiş Sistemi edindiğinizde ilk yüklediğiniz bakiyeden bu geçiş ücreti ceza olarak değil de normal geçiş ücreti olarak düşer. Eğer satın alma işlemini 15 gün geçirirseniz bu durum ceza olarak uygulanır ve geçiş ücretinizin 10 katı bir ücret ödemek durumunda kalırsınız.

İlgili: HGS Sorgulama ile Ceza, Borç ve Bakiye Sorgulama

Ceza işlemlerini, araçlarınızın kullandığı ücretli yolları ve hesabınızdaki bakiye durumları ile ilgili bilgileri yine hgsmüşteri ptt adresinden takip edebilir, ilgili kullanım mevzuatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden yükleme yapabilme imkânı sunan bu sistem kredi kartından kesilecek yükleme bedelleri olarak ekstrelerinize yansımaktadır. Ayrıca aynı sitede bulunan iletişim numaralarından müşteri temsilcilerine bağlanabilir yaşanması muhtemel sorunlar ve sistem hakkında bilgi alabilir ve gerekli durumları danışabilirsiniz.

Bilgi: HGS Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Hızlı Geçiş Sistemlerinin bulunduğu yol güzergâhlarını içeren haritalara da yine aynı site aracılığı ile erişebilir ve HGS kullanımlarının müşterilere sunduğu avantaj ve ayrıcalıklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. E-Devlet şifresi aracılığı ile kolay giriş imkânı bulunan siteye kimlik numarası ve belirlenen şifreler aracılığı ile giriş yapabilmek de mümkündür. Ayrıca geçiş ihlallerini yalnızca araç plakanızı girerek de kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Kategori: PTT
Yazar: Tarih: 4 Kasım 2016 - 6:40:49

Benzer Konular

Yukarı Çık