Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Haziran Ayında Konut ve Otomobil Satışlarının Artması Bekleniyor

2016 yılı genel olarak konut ve otomobil satışları bakımından durgun geçti. Özellikle konut satışlarında, konut fiyatlarının yükselmesi, insanların konut alım gücünün zayıflamasına neden oldu. Ancak Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte, konut ve otomobil satışlarının bu ay içerisinde artması bekleniyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya’nın yaptığı açıklamaya göre; yıl sonu itibariyle 1 milyon 250 bin ile 1 milyon 300 bin arasında konut satışı gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra 2016 yılında geçen yıla göre konut satışlarında yaklaşık yüzde 12 – 13’lük büyüme de bekleniyor.

Yapılan araştırmalara göre; aylık 0,85 seviyelerinde devam eden konut kredileri faiz oranı ve 86 bin adet satışla 2015 yılına başlayan konut sektörü; Haziran 2016 ile birlikte yeniden trend olmaya devam edebilecek. Konut kredileri, 1,10 faiz oranı ve 130 binler düzeyindeki satışla yılı devam ettirebilir ve haziran ayı bu ivmenin başlangıcı olabilir.

konut ve otomobil satışları

konut ve otomobil satışları

Konut fiyatlarında ilk el ve ikinci el satışlarda da bir hareketlenme olacak. Buna göre özellikle son 3 yıldaki yüzde 46’lık ilk satış, yüzde 54’lük ikinci satış oranı konut fiyatlarında 2016 yılı itibariyle umut verici bir rakam olarak görülüyor. 2015 yılı içersindeki gelişmeler, 2016 yılı boyunca ticari gayrimenkul piyasalarının da stabil kalmasına da neden olabilir. Diğer yandan bankaların verdiği konut kredisi kurlarının fazlaca değiştiği dönemlerde de alışveriş merkezleri piyasasında da görülen kur sabitlemeleri, bu yıl ofis kiralamalarında kendisini gösterebilir. Yani konut fiyatlarındaki düzelme, kendisini hem ofis, hem de dükkan gibi ticari amaçlı kullanılabilecek olanların satışlarını artırabilir.

Otomobil satışlarında da ikinci el pazarının düşüş göstermesi, bankaların kredi limitlerini ve faiz oranı parametrelerini 1,40 seviyelerine çekmesi, otomobil alacak olan kişileri haziran ayında harekete geçirebilir. Haziran ayı içerisinde büyük markaların da yine bankalar ile anlaşma sağlayarak yaza özel olarak indirim yapması bekleniyor. Bu indirimler, bankalardan kredi alacak olan kişileri doğrudan galerilere yönlendirebilir. Taşıt kredilerinin kapsamı da ilerleyen günlerde yeni düzenlemeler ile değişecek.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 6 Haziran 2016 - 8:30:38

Benzer Konular

Yukarı Çık