Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testi nedir? 1 Ocak 2012 yılında çıkan bir yasa ile, sosyal sigortası olmayan kişiler için gelir testi yaptırma zorunluluğu getirildi. Hatta bununla ilgili olarak bir çok kişinin haberi olmadan SGK borçları çıktı. Bu yasa SGK’ sız çalışan kişilerin kaçak çalışmasını veya çalıştırılması engellemeye yönelik bir yasa. Bu kişilerin gelir testi yaptırma zorunluluğu ile bir takım yaptırımlar uygulanmaktadır. Evli kişilerin bakmakla yükümlüğü olduğu eşi, çocukları, anne ve babası için gelir testi istenmemekte. Ama  bütün aile gelirleriyle ilgili gelir testi istenmektedir.

Gelir Testi Hesaplaması

Gelir testi, evde yaşayan  her bireyin toplamı, aile sayısına bölünerek yapılmaktadır. Örneğin, ailede yaşayan kişi sayısı 5 kişidir ve toplam gelirleri 2500 TL olsun. Kişi başına gelir 500 TL dir. Gelir testi bu şekilde belirlenmektedir. Eğer 347 liradan kişi başı az geliriniz var ise, prim ödeme zorunluluğunuz yok ve bununla ilgili olarak oluşacak bir borcunuz da olmaz. Ama bundan fazla kişi başı geliriniz fazla ise, 257 TL pirim borcunuz olabilir. Yalnız 18 yaşından büyük ve okumayan bir erkek oğlunuz var ise, bu kişi başı gelir tablosunda hesaplanmamaktadır. Yani 18 yaşından büyük olduğu için ondan da ayrı bir gelir testi istenebilir. Ama 18 yaşını geçmiş kızlardan istenmemektedir. Eğer işinizden ayrıldığınızda 100 gün gelir testi yapılmadan sağlık hizmetlerinden hem kendiniz hemde bakmakla yükümlü olduğu kişiler bakılabilir. Ama 100 gün sonra bir işe hala girmemiş ise, gelir testi istenmekte ve birim borcu oluşabilir. Yalnız 900 gün çalışmış pirimi olup da işten ayrılan  kişilere 180 gün yani 6 ay işsizlik sigortası almaya hak kazanan kişilerin primleri İŞKUR tarafından ödenmektedir.

gelir testi 2016

Gelir Testi Yaptırmanın Zorunlu Olmadığı Haller

Özellikle 2016 yılında işsizlik maaş miktarlarında oldukça bir iyileştirme yapılmıştır. Yani işsizlik maaşı alıyor iken de gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Bu konuda yeterli bilgi  sahibi değilseniz bir çok kişi gibi bilmediğiniz bir SGK borcunuz olabilir. Bununla ilgili E devlet şifrenizden borcunuzun olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer E devlet şifreniz yok ise, size en yakın PTT ye giderek 10 TL karşılığında edinebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra da cep telefonunuzu kaydetmeyi unutmayın. Çünkü şifrenizi unutmanız halinde, cep telefonunuz kayıtlı ise 160 numaralı E DEVLET iletişim den öğrenebilirsiniz. Ama cep telefonunuzu kaydetmediğiniz taktirde, tekrar PTT den 4 TL karşılığında almak zorunda kalabilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 9 Nisan 2016 - 9:10:48

Benzer Konular

Yukarı Çık