Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Gelir Belgesinin Yüksek Olması Mı Kredi Notunun Yüksek Olması Mı Önemli

Bankalar son dönemlerde kredi kullandırımlarında çeşitli kriterleri tüketicilere sunuyor. Bununla birlikte bazı bankalar kredilerine doğrudan bu özellikleri koyuyor. Gelir belgeli veya gelir belgesiz kredi gibi isimler ile bankaların şu anda pek çok farklı şekilde sunduğu ihtiyaç, konut veya araç kredileri var. Bir kişinin bir bankadan kredi alması durumunda şu anda değişmeyen en önemli unsur kredi notu. Bilindiği gibi kredi notu artık bankalar tarafından bir kredi verme kriteri olarak da kullanılıyor.

Dolayısıyla bir banka ile işlem yapıldığında kredi notunun önemi ve gücü çok önemli. Daha önceden bir banka ile sorun yaşayan ve kredilerini ya da aldığı kredi kartlarını zamanında ödemeyen kişilerin doğal olarak kredi notu düşük olmaktadır. Durum böyle olunca bu kişilerin bankalardan kredi alması çok düşük bir ihtimal olarak değerlendirilir. Bir bankadan kredi almak isteyen kişinin her zaman bankaya gitmeden önce kredi notunu bilmesinde fayda vardır. Çünkü kredi notu tek bir unsura göre belirlenmediği için hem güvenilir hem de kesin ifadeler içerir. Bankalar da bu kredi notunu baz alır. Kredi notunun yüksek olmasında sadece bankalardan alınan kredilerin zamanında ödenmesi değil aynı zamanda bir senede kaç banka ile işlem yapıldığı, bankalardan alınan kredi kartlarının ödenme durumu gibi noktalar da önemlidir. Kredi notu hem bankaların hem de tüketicilerin bilincinde olduğu rasyonel bir veridir.

gelir belgesiz kredi

gelir belgesiz kredi

Gelir belgesi de genelde bankaların istediği ve göz önünde bulundurduğu bir durumdur. Bir bankadan kredi alacak olan kişiden genelde gelir belgesi istenir. Tabii ki gelir belgesinin yüksek olması bankadan kredi almayı kolaylaştırır. Ancak gelir belgenizin düşük olması veya bankaya sunacağınız bir gelir belgenizin olmaması kredi almayacağınız anlamına gelmez. Bazı bankalar gelir belgesiz kredi kampanyaları da düzenlemektedir. Gelir belgesi olmayan kişilerin bu kampanyaları dikkatli bir şekilde takip etmesinde fayda vardır. Gelir belgesi ile kredi notunun yüksek seviyelerde olması durumunda her bankadan kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi notunuzun düşük olması durumunda gelir belgeniz kredi almanızda tek başına yeterli olmayabilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 21 Temmuz 2016 - 7:29:56

Benzer Konular

Yukarı Çık