Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekilir Mi?

Çeşitli ihtiyaçları için nakit ihtiyacı olan tüketiciler soluğu bankalarda alıyor. Araba almak, evde tadilat yaptırmak, eğitim ve sağlık masrafları ve tüm ihtiyaçlarınızı bankaların sağlayacağı finans desteği ile karşılayabilirsiniz. Tabi bankadan kredi alabilmek için de bazı kriterlere sahip olmak gerekiyor. Dolayısıyla geçmişte almış olduğunuz krediler ve onların ödeme düzeni, mevcut kredi kartınızı kullanımınız gibi birçok bankacılık işleminiz, kredi çekip çekemeyeceğiniz konusunda size fikir verir. Bunların arasında belki de en önemli kriter gelir belgesidir. Gelir belgesi, sizin bir iş sahibi olduğunuzu ve kredi çektiğiniz takdirde bunu ödemek için bir geliriniz olduğunu belgeleyen evraktır. Dolayısıyla bankaya kredi başvurusu yaptığınızda; banka sizden ödemeleri düzenli yapacabileceğinizi gösteren bu belgeyi, gelir belgesini talep eder. Peki, gelir belgesi olmadan kredi çekilir mi? Yani, çalışmayan birisi kredi alabilir mi?

Bankalar kredi başvurusu yapan tüketiciden gelir belgesi talep ederler. Peki, bu durumda çalışmayan kişiler ne yapacak? Çalışmayan tüketicilerin kredi kartı alması krediye göre daha kolaydır. Başta ev hanımları ve öğrenciler olmak üzere, çalışmayan kişilerin de rahatlıkla kredi kartı alabildiğini görüyoruz. Ancak kredi başvurusu söz konusu olduğunda, ev hanımları, öğrenciler ya da gelirini belgeleyemeyen tüketicilerin kredi almaları zorlaşır. Bu durumda gelir belgeniz yoksa, onun yerine bankaya başka bir gelir kaynağınız olduğunu gösteren evrakları teslim edebilirsiniz. Peki, nedir bu evraklar? Kimler gelir belgesi olmadan kredi alabilir?

1) Emekliler

Emekli maaşı alan vatandaşlar maaşını aldığı bankadan ya da emekli maaşının bağlı olduğu hesap cüzdanı ile kredi talebinde bulunabilirler. İhtiyaç kredisi almak isteyen emeklilerin kredi talepleri genellikle olumlu değerlendirilmektedir. Tabi almak istediğiniz kredi miktarının kredi limitinizin altında olması gerekiyor. Aldığınız emekli maaşının 10 katına kadar kefilsiz olarak birçok bankadan kredi alabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın emeklilere özel faizsiz kredi kampanyaları da bulunuyor.

2) Kira Geliri Olanlar 

Özellikle ev hanımlarının evde mobilya değişikliği, tadilat, çocukların okul masrafları, sağlık gibi alanlar için ihtiyaç kredisine sıkça ihtiyacı oluyor. Ek gelir olarak bir kira geliri olan ev hanımları, çalışmıyor olsalar da aldıkları kiranın belirli bir katına kadar kredi alabilirler. Ayrıca ev hanımları dilerlerse eşini kefil göstererek de kredi başvurusunda bulunabilirler.

3) İpotek Gösteren Tüketiciler 

Üzerinize kayıtlı bir ev, araba ya da arsa gibi taşınmaz malınız varsa; kredi ihtiyaçlarınız için bankalardan gelir belgesi olmadan da, bu taşınmaz malları ipotek göstererek kredi alabilirsiniz. İpotekli kredi aldığınızda, kredi taksitleriniz bitene kadar o taşınmaz malın banka ipoteğinde olduğunu ve satılamayacağını da unutmayın.

4) Kefil Gösterenler 

Çalışmıyorsanız; bankalara düzenli bir geliri olan bir arkadaşınızı ya da akrabanızı kefil göstererek kredi alabilirsiniz. Gelir belgeniz yoksa, aynı hanede yaşayan kişiler hariç yakınlarınızdan birini kefil gösterebilir ve belirli bir limite kadar kredi alabilirsiniz. Gelir belgesi olmadan kredi veren bankaların hangileri olduğunu merak ediyorsanız; şu yazımızı inceleyebilirsiniz…

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 23 Kasım 2016 - 4:30:13

Benzer Konular

Yukarı Çık