Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Garanti Bankasından Şikayetvar

Garanti Bankası hizmetlerinin aksamaması ve sorunsuz bir şekilde gelecekte de aynı kalitesini sürdürebilmesi için müşterilerinden gelen şikayetleri dikkate almaktadır. Garanti Bankası’na gelen müşteri şikayetleri genel komisyon tarafından değerlendirilmektedir. Bu sayede en kısa sürede sorunların üstesinden gelinmeye çalışılır. Garanti Bankası şikayetlerinin genelinde müşteri temsilcileri ile ilgili sorunlar veya kredi kartı ile ilgili yaşanan sıkıntılar dile getirilmektedir. Garanti Bankası gelen şikayetleri değerlendirmek için bir komisyon oluşturmuştur. Bu şikayetler kısa bir süre içerisinde değerlendirilmeye alınmakta ve ilgili kişiler ile hemen iletişime geçilmektedir.

Garanti Bankası şikayet bölümünde bulunan konulara isim ve soy isminizi yazarak sorunlarınızı belirtebilirsiniz. Garanti Bankası bölümünde bulunan ilgili metnin doldurulması sonucunda mail adresi veya telefon ile müşteri hizmetleri bu kişiler ile iletişime geçebilmektedir. Garanti Bankası müşterilerinin genel anlamda şikayetlerin çözüldüğünü bildirmesi de bu sistemin doğru bir şekilde işlediğini göstermektedir. Siz de şikayetlerinizi aşağıdaki bölümlere yazabilir ve sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Böylece işlemler hemen yürürlüğe girmekte ve gerekenin yapılması için çalışmalara başlanmaktadır.

Şikayet:

Kullanmış olduğum kredi kartıma 82.50 TL yıllık kart aidat ücreti yansıtılmış ek kartıma da 7. ayda yansıtılacağı belirtilmiştir. Müşteri temsilcisi G**** Bey ile yaptığım görüşme sonrasında kartımı kapatmam halinde ayrıca 70 TL ödeme yapmam gerektiği kaba bir dil kullanılarak söylenmiş, haklı müşteri hattının numarasını istediğim zaman, telefon yüzüme kapatılmıştır!

Kategori: Garanti Bankası
Yazar: Tarih: 23 Mart 2016 - 12:12:52

Benzer Konular

Yukarı Çık