Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Finansbank Pos Cihazı Arıza Bildirimi

Finansbank üye iş yerlerinde Finansbank pos cihazı kullanılmaktadır. Bu sayede işlemler kolay, güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Finansbank pos cihazı arıza bildirimleri ise günün her anında pos cihazı arıza destek ekibine bildirebilmektedir. Arıza kaydının oluşturulmasından sonra Finansbank tarafından gönderilen teknik destek ekibi iş yerinize gelmekte ve pos cihazındaki arızayı çözmektedir.

Pos cihazı eğer kullanılamayacak durumdaysa banka tarafından yeni bir pos cihazı verilmektedir. Bu sayede işleriniz hiçbir şekilde aksamamaktadır. Finansbank pos cihazlarında yapılan işlemler müşterilerin güvenliği söz konusudur. Hiçbir şekilde şifre kopyalama gibi bir işlem söz konusu olmaz. Ayrıca iş yerlerinin güvenliği de söz konusudur. Bu sayede her iki taraf da güvenli alışverişin keyfini yaşar.

Temassız veya kartsız işlemler de Finansbank pos cihazları üzerinden yapılabilmektedir. 0850 222 1 900 numaralı telefondan Finansbank pos cihazı işlemlerinizi yapabilirsiniz. Günün her anında üye işyerlerine teknik destek sağlanmaktadır. Müşteri temsilcileri de bu arızalar ile yakından ilgilenmekte ve en kısa zamanda personeli yönlendirmektedir.

Kategori: Finansbank
Yazar: Tarih: 9 Mart 2016 - 9:21:57

Benzer Konular

Yukarı Çık