Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Faizsiz Kredi

Faiz, banka yada finans kuruluşları tarafından müşterilere verilen fonun müşterilerden tekrar belli bir zaman dilimi içerisinde belli tutarlarda belli kar payı ile alınmasını ifade etmektedir. Kar payı, bir işletmeyi baz alarak açıklayacak olursak bir işletmenin sahip olduğu giderler ve zararlar toplam cirodan düşülür ve ortaya çıkan paranın işletmenin hissedarlarına düşen pay olmaktadır. Faizli kredi bir banka yada finans kuruluşunca müşterilere verilen borç paranın tekrar müşterilerden fazlasıyla alınmasıdır. Faizsiz kredi iki değişik şekilde sunulur.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar müşterilerine borç para kullandırır fakat üstüne faiz yüklemesi yapmaz. Ancak dikkat edilmelidir ki bankalar faizsiz kredi verirken kredinin tutarı doğrultusunda dosya masrafı gibi artı bir ödeme koşulunu müşterilerin önüne sürmektedir. Yani faizden alamadığı miktarı dosya masrafından elde etmeye çalışmaktadır.

Örneğin: Esnaf kredisi veren bankalar 30 bin TL kredi tutarına 3 veya 4 bin TL dosya masrafı almaktalar idi. Böylece faizden kazanamayacağını dosya masrafından kazanma yoluna gitmektelerdi. Fakat Gümrük Bakanlığının duruma el atması ile esnaf kredisi veren bankalar yalnızca 500 TL dosya masrafı alabilmekle sınırlandırılmışlardır. Bankalar faizsiz kredilere genellikle kısa vade biçmektedirler. 10 veya 12 ay vade ile kredi vermektedirler.

Ürün bazlı faizsiz krediler verildiğini de söylemek mümkündür. Örneğin: Otomotiv üreticilerinin 30 bin TL karşısında sıfır faizle 18 aylığına kredi vermesi veya 24 bin TL karşılığın da 24 veya yine 18 aylığına kredisi vermesi örnek gösterilebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken otomotiv üreticileri 60 bin TL değerinde ki bir araç için 30 bin TL kredi kullandırdıklarında müşteri ile pazarlık payına girmemektedirler. Nakit alma şansı olan kişiler aracı daha uygun fiyatlarla alabilecekken faizsiz kredi kullanan kişiler otomotiv şirketinin belirlediği ölçüde araca sahip olmaktadırlar.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Diğer faizsiz kredi türü, devlet desteği adı altında ki çok sayıda programla kişilere verilen kredilerdir. Faizsiz kredi türleri karşılaştırıldığında ise insanları mağdur bırakmayan tek kredi türünün devlet desteği olduğu söylenebilmektedir.

Devlet destekleri KOSGEB kurumu aracılığıyla ihtiyaç sahiplerini bulmaktadır. Örneğin araç alarak ticaret yapmak isteyen bir kişi girişimcilik programından yararlanarak ihtiyaç olunan fonu almada kolaylık bulacaktır. Tabi belirtilmelidir ki KOSGEB tarafından verilen devlet destekleri yalnızca sahip olunan işletmenin büyütülmesi, iş kurulacaksa da gerekli fonu sağlama gibi konular karşısında olanak tanımaktadır. Bankalar gibi ihtiyaç kredisi şeklinde programları bulunmamaktadır.

İlgili: Emekliye Faizsiz Kredi Ziraat Bankası

Ancak bir devlet bankası olan Ziraat Bankası müşterilerine daha adil davranmakta ve ihtiyaç kredisine gereksinim duyulduğun da daha uygun ödeme koşulları nedeniyle iletişime geçilebilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 29 Kasım 2016 - 2:00:33

Benzer Konular

Yukarı Çık