Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evlilik Kredisi Nedir? Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Devlet Destekli Evlilik Kredileri

2016 yılının en önemli gelişmelerden birisi de evlilik kredisi olarak da bilinen çeyiz hesapları ve devlet destekli evlilik kredileriydi. Yeni evlenecek olan çiftlere daha iyi bir birikim yapma şansı sunan evlilik kredileri, bankalar tarafından verilse de devlet tarafından belirlenen kriterlere göre düzenlediği için bu ismi alıyor. Evlilik kredisi birikim yaparak yuva kuracak olan çiftlere çok özel seçenekler sunuyor. Evlilik kredileri kendi içerisinde de yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte ikiye ayrılmaktadır.

Evlilik kredileri çok daha uygun faiz oranlarıyla sunulmaktadır. Bu kredide de Türkiye’deki bankalar bireysel tüketici kapsamında verdiği gibi evlilik kredisi vermektedir. Bu krediye başvuracak olan kişilerin devletin belirli koşullarını sağlaması gerekmektedir. Bu kredide de bir yaş sınırlaması olduğu için genelde gençlere verildiği de bilinmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi için istenilen kredi miktarı çok önemlidir. Bunun yanı sıra bu krediye  hangi tarzda başvuru yapıldığı da önemli olmaktadır. Genel olarak bankaların yeni evlenecek olan çiftlere sunduğu bireysel kredilerde istediğiniz miktar krediyi talep etme hakkına sahip olabilirsiniz. Bunun için de gelir belgesi ile birlikte diğer evraklarınızı tamamlamanız gerekmektedir. Bu evrakların bankaya verilmesi ile başvurunuz gerçekleşmiş olur.

evlilik parası

evlilik parası

Bu kredinin onay aşamasında kredi başvurusu yapan kişilerin kredi başvuru notu ve ödemeleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Kredilerin banka tarafından onama sürecinde ilk etapata bireysel kredi başvurusunda kişinin borçları ve ödeme süreçlerine dikkatli bir şekilde inceleme yapılır. Yani burada kredi notu önemlidir. Bireysel kredilerde alınan süre 36 ay kadar olabilmektedir. Kredi notunuzun yüksek olması devlet destekli evlilik kredisi almanızı kolaylaştırmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet tarafından çıkartılan yeni kanun kapsamında evlilik kredisi verilmektedir. Bu kredi kapsamında ödemeler daha uzun süreli tutulmaktadır. Böylece gençlerin evlerini kurmaları daha kolaylaşır. Devlet, genç yaşta aile kurmak isteyen bireyleri bu kredi ile desteklemektedir. Evlerin kurulması ve borçların daha kolay bir şekilde ödenebilmesi için  bu kredi fonunu ön plana çıkarılmıştır. Gençlere verilen bu kredisinin de  belli kapsamları bulunmaktadır. Devlet, yeni evlenecek çiftleri desteklemektedir ancak evlenecek olan çiftlerde belirli koşullar da aranmaktadır.

Bu krediyi alacak olan kişilerin şartları iyi bilmesi gerekmektedir. Devlet, yeni evlenecek olan çiftlere kredi alabilmeleri için birtakım özellikleri şart koşmaktadır. Bu kişiler, faizsiz kredi için başvuru yapabilir. Devlet destekli evlilik kredisi aynı zamanda faizsizdir. Yeni evlenecek olan kişiler ilk olarak yaşlarının on sekiz ve yirmi dört arası olması gerekmektedir. Devlet tarafından verilecek olan bu kredide, başvuru yapan çiftler bir araştırmadan geçer. Daha önceden herhangi bir şekilde suça karışmış kişilere kredi yardımında bulunulmaz. Bu kişiler aynı zamanda çeyiz hesabından da yararlanabilir. Çeyiz hesabından yararlanmanın da bazı şartları bulunmaktadır. İlk olarak bankada ilk önce çeyiz hesabı açılmalıdır. Bunun yanı sıra 3 yıl düzenli olarak bu hesaba birikim yapılmalıdır. Ardından birikilen paraya 3 yıl sonunda evlenecileği zaman 5000 lirada devlet yardımı yapılabilir. Aynı zamanda bu yardım miktarının rakamı 15.000 liraya kadar da çıkabilir. Yeni evlenecek olan çiftler hem kredi hem de çeyiz hesabı desteği alarak çok daha rahat bir şekilde yuva kurabilir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 13 Temmuz 2016 - 8:26:54

Benzer Konular

Yukarı Çık