Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evlenenler için Devlet Desteği Var Mı?

Bir çok gencin hayali evlenmek mutlu bir yuva sahibi olmaktır. Çok güzel bir düğünle dünya evine girmektir. Tabi günümüzde çok güzel bir düğün yapmak o kadar kolay değil. Her şey paraya bağlı. Bir çok anne, baba da çocuklarının mürüvvetini görmek ister. Ellerinden geleni yaparak en güzel düğünleri yapamaya çalışırlar. Kim istemez ki çocuğunun en mutlu gününü kusursuz yapmak. Devletimiz de evlenecek olan kişilere çeyiz yardımı adı altında destek vermektedir. Tabi bu desteği kalmak için bazı şartlar gerekmektedir. 27 yaşından daha küçük ve ilk defa evlenecekler için geçerli. En az üç yıl bir bankaya çeyiz parası da biriktirmeniz gerekmekte. Her ay en az 100 TL ve en çok 1000 TL bu hesaba para yatırmanız  gerekir. Bir çok ebeveyn çocuklarına çeyiz hesabı açarak bir bankaya düğün parası biriktirebilirler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Oluyor?

Devlet yardımı ancak bu şekilde alabilirsiniz. 36-47 ay arası bu hesaba çeyiz parası biriktirirseniz,devlet 4000 TL ye kadar yardım da bulunmaktadır. 60 ay ve üzeri biriktirenler için de 5000 TL yardım yapmaktadır. Devlet, insanları  birikim yapmalarına teşvik ederek, yardım şartı koymuştur. Böylelikle kimse sıkıntı çekmeden düğünü yapabilecektir.Sadece ebeveynler değil, evlenmek isteyen tüm gençler içinde geçerli tabi.

devlet teşvikli evlilik kredisi

devlet teşvikli evlilik kredisi

Evlilik kredisi veren bankalar

27 yaşından en az 3 yıl önce çeyiz hesabı açabilirsiniz. Bu birikiminiz sonrasında  alabilirsiniz. Başka bir evlenme yardımın da bahsetmek gerekirse. Bu da sadece genç kızlar için geçerli. Allah korusun ölmüş anne ve babanızın emekli maaşını alıyorsanız ve bu maaşı alırken evlenme kararı almışsanız, devletten çeyiz yardımı alabilirsiniz. Almış olduğunuz maaşın 24 aylık yani iki senelik parasını peşin olarak alabiliyorsunuz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Mesela; 700 TL maaş alıyorsunuz. En düşükten hesaplayalım. 16,800 TL çeyiz parası alıyorsunuz. Bir daha bu maaşı alamayacağınız için devlet peşin olarak size çeyiz yardımın da  bulunarak sizin mağdur olmamanızı sağlıyor. Çok güzel bir uygulama. Kişi zaten öksüz veya yetim,en azından devletimiz yanında olarak kimseye muhtaç olmaması için ona yardım ediyor. Tabi bu ilk defa evlenenler için geçerli bir uygulama. Ama belirli bir yaş sınırı da yok. Bunun da bilmek gerekir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 17 Mart 2016 - 9:01:29

Benzer Konular

Yukarı Çık